Erişilebilirlik

Hamas Koalisyon Kuramadı


Hamas’ın koalisyon ortağı bulma girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı.

Parti liderleri hükümeti Hamas’ın kuracağını ve önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Mahmut Abbas’a sunacağını söylediler.

Abbas’ın el Fetih partisi Hamas’la koalisyon hükümeti kurmayı reddetmişti.

Bu arada Dünya bankası Filistinlilerin ekonomik durumuyla ilgili raporunda uluslararası yardım kesilirse bölgede sosyal karışıklık çıkacağı uyarısında bulundu.

Dünya Bankası Raporu

Dünya Bankası son raporunda Filistin'e geniş yer verdi. Rapora göre Hamas'ın kuracağı hükümet göreve geldikten sonra Filistin'e maddi yardımları keseceklerini açıklayan dünya ülkelerinin bu kararı uygulamaya koymaları halinde Filistin'de ekonomik buhran kaçınılmaz olacak. Yaklaşık bir milyon dolar olan Filistin bütçesinin dörtte üçü yabancı yardımlardan saglanıyor.

Hamas'ın başa gelmesi durumunda bu yabancı kaynaklar kesilecek. İsrail'de ayrıca her ay düzenli yapılan 50 milyon dolarlık vergi iadesi aktarımını da durdurdu.sadece bu para Filistin yönetiminde her ay 150 bin güvenlik çalışanının maaşını ödüyordu.

Yardım yapan devletler Hamas İsrail'i tanımadıkça ve silah bırakmadıkca yaptırım uygulamakta ısrarlı.;

Rapora göre uluslarası yardımın kesilmesi ile Filistin'de işsizlik bir anda yüzde 40 oranında artacak.Kişi başına düşen milli gelir yüzde 30 azalacak. Ve Fİlistin bütçesinde bir gecede yüzde 80 lik bir açık oluşacak. Özellikle güvenlik güçlerinin maaşlarının odenemez hale gelmesi bölgede gerginliğin artmasına neden olacak.

İsrail ve diğer ülkeler direk yardımların kesileceğini ancak insanı yardımlara devam edileceğini belirtti. Ancak bu yardımlar da Fİlistin hükümetine değil sivil organizasyonlara aktarılmaya başlanacak.

Bu da insani yardım kapsamına giren eğitim, sağlık gibi alanlarda aksaklıkları kaçınılmaz hale getirecek.

Hamas liderleri ise konu haklkında şimdilik sakinler. Avrupa ve ABD'den gelen yardımlara alternatif olarak Arap ulkelere yönelmeyi planlıyorlar. Ancak dünya İran başta olmak üzere müslüman ülkelerin de bölgetye para aktarmasına karşı duracak gibi. Zira İsrail'in savına göre bu paralarda terör parası.

XS
SM
MD
LG