Erişilebilirlik

Ulusal Strateji Belgesi Güncelleştirildi


Beyaz Saray, Amerikan ulusal strateji belgesinin güncelleştirilmiş halini bugün yayınladı.

Belgede Bush Yönetimi’nin, düşman ülke ve terör örgütlerine karşı önleyici müdahalede bulunma kararlılığı, bir kez daha vurgulanıyor.

Başkan Bush’un belgede yer alan ifadelerinde, tehlikeli silahların yayılmasını önlemek amacıyla Amerika’nın diplomasiyi tercih ettiği belirtiliyor. Ancak ulusal savunma ilkesi kapsamında, Amerika’ya karşı herhangi bir saldırı düzenlenmeden önce kuvvet kullanma yoluna gitmesi de öngörülüyor.

11 Eylül terör saldırılarından sonra hazırlanan ulusal strateji belgesinin güncelleştirilmiş yeni halinde, düşman saldırısının yeri ve zamanı konusunda belirsizlik olsa dahi, önleyici müdahalede bulunulabileceği yazıyor.

Aynı belge, gizlice nükleer silah edinmeye çalışmakla suçlanan İran’ın, Amerika açısından en önemli güvenlik tehdidini oluşturduğu sonucuna varıyor.

Ulusal strateji belgesinde, herhangi bir çatışma ortamından kaçınmak amacıyla, İran’ın, nükleer programından vazgeçmesi için diplomasi yoluyla ikna edilmesi gerektiği belirtildi.
Bu arada Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran’ı, terörün ‘merkez bankası’ olarak tanımladı. Bakan Rice, İran’ın nükleer programı kadar, teröre verdiği mali desteğin de kaygı verici olduğunu söyledi.
XS
SM
MD
LG