Erişilebilirlik

Van'da Patlama: 3 Ölü


Van’da bir alışveriş merkezi önünde meydana gelen patlamada en az 3 kişi ölürken, 19 kişi de yaralandı.

Yetkililer, saldırının PKK üyesi bir intihar bombacısı tarafından düzenlendiği görüşünde.

Ölenler arasında saldırganın dışında bir polisle bir sivil bulunuyor. Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Van Emniyet Müdürü yaralılardan üçünün durumunun ağır olduğunu açıkladı.

Van’da bu sabah TSİ 9:05’te Valilik binası yakınlarında meydana gelen patlama sonucu, belediye zabıtası Enver Tanrıtartar ve yoldan geçen Volkan Demir adlı bir vatandaş hayatını kaybetti. Patlamada ölen üçüncü kişinin ise canlı bomba olduğu tahmin ediliyor. Bu kişinin kimliği Van Emniyet Müdürlüğü yetkililerince belirlenmeye çalışılıyor. Yaralı olan 19 kişiden üçünün durumu ise ağır.

Van Vali Vekili Mustafa Yavuz olayın ardından yaptığı açıklamada, patlamanın yüzde 99 canlı bomba tarafından gerçekleştirildiğinin belirlendiğini açıkladı. Yavuz, yaralanan ve hastaneye kaldırılan 19 kişiden 11'inin taburcu edildiğini, durumu ağır olan 7 yaralıdan bir kısmının ameliyata alındığını ve tıbbi operasyonu tamamlanan 3 kişinin hayati tehlikesinin devam ettiğini söyledi.

Canlı bombanın kimliğinin belirlenmesi için çalışmaların sürdüğünü de ifade eden Van Vali Vekili, parçalanan cesedin sadece ayaklarının incelenebildiğini, uzmanların çevredeki en küçük parçayı bile değerlendirmeye aldığını belirtti. Vali Vekili Mustafa Yavuz ayrıca belediye trafik aracının polis aracına benzerliğinin de araştırma kapsamına alındığını sözlerine ekledi.

Olay üzerinde incelemeler sürerken İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun yarın Van’a gitmesi bekleniyor. Van son birkaç gündür şehrin Cumhuriyet Savcılığı tarafından Şemdinli olaylarıyla ilgili hazırlanan iddianameyle gündemdeydi. İddianamede Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt hakkında suçlamalarda bulunulması tartışmalara neden oldu.

İddianame Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya tarafından hazırlandı. Savcı Sarıkaya hakkında Adalet Bakanlığı inceleme başlatırken, son olarak dün Meclis Şemdinli komisyonu başkanı Musa Sıvacıoğlu, olayla ilgili tutanakları Van Savcısına kendisinin gönderdiğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG