Erişilebilirlik

Ebu Gureyb Kapatılıyor


Irak'taki Ebu Gureyb Cezaevinin kapatılacağı açıklandı. Amerikan Ordusu tarafından yapılan açıklamaya göre, cezaevi, önümüzdeki aylarda kapatılacak ve tutuklular başka bir yere nakledilecek.

Irak'ta 13 Kişi İdam Edildi

Irak’ta 13 isyancı asılarak idam edildi. İdamlar, Saddam Hüseyin’in devrilmesinden buyana ilk kez gerçekleşirken hükümlülerin kimlikleri açıklanmadı.

Saldırılar Sürüyor

Bu arada Irak’ta isyancıların düzenlediği çeşitli saldırılarda bugün de en az 10 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.

Bağdat’ın batısındaki bir Sünni mahallesinde meydana gelen patlamada en az altı kişinin öldüğü, altı kişinin de yaralandığı bildirildi. Yetkililer, patlamaya, yol kenarına yerleştirilmiş bir bombanın yol açtığını, saldırganların devriye geçen Irak ordusu askerlerini hedef aldığını açıkladı.

Bağdat’ın kalabalık bir caddesinde bir araca yerleştirilen bombanın patlaması sonucu ise 2 kişi öldü, 9 kişi yaralandı. Yine Bağdat’ta iki kişi daha vurularak öldürüldü.

Dün, kimlikleri belirlenemeyen komando kıyafetli bir grup, Bağdat’taki bir özel güvenlik şirketinin bürosuna baskın düzenleyerek, 50 kişiyi kaçırmıştı.

Ulusal Birlik Hükümeti Kurulsun

Öte yandan Amerika savunma bakanı Donald Rumsfeld, Iraklıları iç savaş tehlikesini azaltmak için ulusal birlik hükümeti kurmaya çağırdı.

Rumsfeld, Senatoda yaptığı konuşmada iç savaş çıkarsa, çatışmaları önlemek için Amerikan kuvvetleri yerine Irak güvenlik güçlerinin kullanılmasının planlandığını belirtti.

XS
SM
MD
LG