Erişilebilirlik

İran: 'Nükleer Programdan Vazgeçmeyiz'


İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkesinin, Batı’nın tehditlerine boyun eğip nükleer programından vazgeçmeyeceğini açıkladı.

Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi, İran’ın nükleer programıyla ilgili dosyasını dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne göndermişti.

Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi, Amerika, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’in temsilcileri; İran’a yönelik strateji belirlemek amacıyla ön görüşme yaptı. Büyükelçilerin yarın ve gelecek hafta toplantılarını sürdürmesi bekleniyor.

Bu arada Beyaz Saray, Amerika’ya zarar verme tehdidinde bulunan İran’ın kendisini dünyadan daha da tecrit ettiğini bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan, İranlı yetkililerin Atom Enerji Dairesi’nin kararından sonra yaptıkları açıklama üzerine Tahran hükümetini eleştirdi. Atom Enerji Dairesi’ndeki Amerikalı temsilci Gregory Schulte, raporda İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurma talebini yerine getirmediğinin açıkça belirtildiğini söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, Güvenlik Konseyi’nde ilk adım olarak İran’a karşı yaptırım uygulanmasını istemeyeceklerini söyledi:

“İran üzerindeki baskıların giderek arttığını görüyorsunuz. İnanıyorum ki İran kendisini oldukça güç bir duruma soktuğunun farkında. Gelecek haftadan itibaren İran’ın nükleer faaliyetleri Birleşmiş Milletler’de tüm dünyanın önünde tartışılacak ve bu, onların istedikleri bir şey değil.”

İran, dün Amerikan Kongresi’nde de gündeme geldi. Cumhuriyetçi Senatör Henry Hyde, Amerika’nın bu konuda uluslararası toplumun işbirliğine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

“Uluslararası Atom Enerji Dairesi’ne baskı yapmadan, ısrarlı ve usta bir diplomasiyle İran’ı Güvenlik Konseyi’ne havale etmelerini sağladık. Bundan sonra da aynı şekilde devam etmemiz gerekir.”

Kongre’deki oturumda bilgi veren Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Nicholas Burns, uluslararası toplumda İran’ın nükleer silah edinmeye çalıştığı görüşünün hakim olduğunu söyledi. İran ise, nükleer programının sivil amaçlı olduğunu belirtiyor.
XS
SM
MD
LG