Erişilebilirlik

8 Mart Amerikan Basınından Özetler


New York Times, İran’ın nükleer silah yapımında kullanılan zenginleştirilmiş uranyum üretimiyle ilgili yeni önerisini mercek altına alıyor. Tahran’ın zenginleştirilmiş uranyum üretimini küçük ölçekli tutma karşılığında yaptırımlardan kurtulmak istediğini kaydeden gazete, İran’ın şu anda zaten teknik olarak endüstriyel ölçekte zenginleştirilmiş uranyum üretebilecek durumda olmadığını vurguluyor. Yapılan yorumda, bu nedenle Tahran’ın önerisinin kabul edilemez olduğu ifade ediliyor:

"İngiltere ve Fransa gibi, Bush yönetimi de haklı olarak bu öneriye karşı çıkıyor. Bu nedenle, başta Rusya olmak üzere diğer kilit ülkelerin de bir karar vermesi gerekiyor. Ya İran’ın nükleer silah üretimini önlemeyi amaçlayan uluslararası çabaların bir parçası olacaklar ya da kenara çekilecekler. Bush yönetimin, İran’ın nükleer programıyla ilgili olarak Birleşmiş Milletler’de yapılacak görüşmelerin gelecek hafta başlamasında ısrarcı olmalıdır. Bu soruna hala diplomatik bir çözüm bulunabilir ancak bunun için Tahran üzerindeki baskıların artırılması gerekiyor."

Boston Globe ise İsrail’in gelecekteki sınırlarını tek yanlı olarak belirleme girişiminin barışa giden yolda engel olacağı görüşüne yer veriyor. İsrail’in Gazze’den tek yanlı çekilme politikasının, Hamas’ın seçim zaferinde etkili olduğunu savunan gazete, İsrail başbakanı Ehud Olmert’in Batı Şeria’dan kısmen çekilme planının da benzer bir sonuca yol açacağını öne sürüyor:

"Böyle bir tavır, Filistinliler için tek yolun silahlı direniş olduğunu söyleyen Hamas’ın politikasını haklı çıkartır. 28 Mart’taki seçimden sonra kurulacak olan İsrail hükümeti, Filistin tarafına müzakere teklifinde bulunursa, güvenli ve kalıcı sınırlara sahip olma imkanını daha da artıracaktır. Ancak bu öneri, Hamas’ın ancak Filistin halkını karşısına alma pahasına reddedebileceği bir öneri olmalıdır."

Los Angeles Times, Amerika’nın Bağdat büyükelçisi Zalmay Halilzad’ın “Saddam Hüseyin’i devirerek, Irak’ta Pandora’nın kutusunu açmış olduk” sözlerini değerlendiriyor. Ülkede Şiilerle Sünniler arasındaki çatışmaların genel bir iç savaşa doğru gittiğini kaydeden gazete, Bush yönetiminin Irak’a ilişkin çizdiği olumlu tablonun bizzat kendi büyükelçisi tarafından yalanlandığına dikkat çekiyor:

"Ancak büyükelçi Halilzad, Irak’tan vazgeçmek için henüz erken olduğunu söylerken haklıydı. Irak, düşünce kuruluşlarındaki yeni muhafazakarların yaratmak istediği biçimde Ortadoğu’da parlayan bir yıldız olmaktan çok uzak olabilir. Ancak hala istikrarlı ve barış içinde yaşayan bir ülke yaratma şansı var. Irak’ın bir mezhep savaşına sürüklenmesi anlamına gelen başarısızlık, Amerika için büyük bir felaket olacaktır."

USA Today, Amerikan internet şirketlerinin Çin pazarına girebilmek için Pekin’in sansür uygulamasına boyun eğmesini eleştiriyor. Kongre’de bu konuda yapılan oturumların da bir çözüm üretmediğini belirten gazete, firmaların Çin hükümetine boyun eğmek veya Çin pazarından dışlanmak seçenekleri dışında, farklı alternatifler geliştirebileceğini savunuyor:

"Çin, hem Amerikan firmalarının sermayesini ve teknolojisini istiyor hem de bütün dünyadan kendisinin bir haydut yönetim olmadığına inanmasını istiyor. Bu da, Amerikan firmalarına ifade özgürlüğü gibi bazı değerleri savunabilmeleri için bir fırsat sunuyor. Bu firmaların, ahlaksız teklifleri bu kadar çabuk kabul etmeleri gerekmiyor. Bu konuda, işlerini kaybetme ve hapse girme riskine rağmen ifade özgürlüğünü savunan Çinli gazetecileri kendilerine örnek alabilirler. Bu gazetecilerle kıyaslandığında, Amerikalı firmaların riske attıkları tek şey ise, para olacaktır."
XS
SM
MD
LG