Erişilebilirlik

Genelkurmay ve Başbakanlıkta Toplantı


Şemdinli olaylarıyla ilgili olarak hakkında suç duyurusunda bulunulan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ ın durumu bugün Genelkurmay Karargahında ve Başbakanlıkta yapılan toplantılarda ele alındı. Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Orgeneral Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanı olmasının engellenmek istendiği şeklindeki iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

Ankara’da yaşanan yoğun toplantı trafiği, Van Cumhuriyet Başsavcısı'nın, Şemdinli olaylarıyla ilgili olarak Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a yaptığı suçlamalar üzerine başladı.

İlk olarak sabah saatlerinde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt dahil olmak üzere kuvvet komutanlarıyla biraraya geldi. Bu toplantının ardından, Genelkurmay Başkanı Başbakanlık’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü. Her iki toplantının ardından da basına açıklama yapılmadı. Ancak bu görüşmelerde, Orgeneral Büyükanıt’a yönelik suçlama ile ilgili gerek hukuki, gerekse hükümet nezdinde yapılacak girişimler konusundaki seçeneklerin masaya yatırıldığı tahmin ediliyor.

Van Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Sarıkaya, dört ayrı suçtan Orgeneral Büyükanıt hakkında soruşturma açılmasını istiyor. Van Cumhuriyet Başsavcılığı Şemdinli'deki olaylarla ilgili iddianamesinde, Orgeneral Büyükanıt'ı 'adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs'le suçluyor. Başsavcı Sarıkaya ayrıca, 1997-2000 yılları arasında bölgede görev yapan Orgeneral Büyükanıt hakkında, “örgüt kurmak, sahte belge düzenlemek ve görevi kötüye kullanmak” iddialarıyla Genelkurmay tarafından soruşturma açılmasını istiyor. Başsavcı, suçlamalarını Diyarbakırlı işadamı Mehmet Ali Altındağ’ın Şemdinli Komisyonu’na verdiği ifadeye dayandırıyor.

Hükümet ise iddianamenin açıklanmaması gerektiği görüşünde. Bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısı ardından konuyla ilgili gazetecilerin soruları yanıtlayan Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, “soruşturma gizlidir, açıklama yapılmamalıydı” dedi ve iddianamenin bir yargı kararı olmadığını hatırlattı.

“Bu ülkenin ordusunun ve yargısının yedeği yoktur” diye konuşan Çiçek, hükümet olarak Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarıyla ilgili yerli yersiz tartışmaların açılmasını doğru bulmadıklarını sözlerine ekledi.

Bugün bazı basın-yayın organlarının konuyla ilgili haberlerinde, yöneltilen suçlamalarla Orgeneral Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanı olmasının engellenmeye çalışıldığı ve konunun hukuki değil, siyasi olduğu iddia edildi. Ancak Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek Bakanlar Kurulu ardından yaptığı açıklamada, bu haberlerin asılsız olduğunu, bu iddiaların ortalığı karıştırmaktan başka işe yaramayacağını söyledi.

Ana muhalefet partisinden de konuyla ilgili bir değerlendirme geldi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal bugün yaptığı açıklamada, Şemdinli iddianamesinin hukuki değerinin tartışmaya açık olduğunu belirterek “Bu Türk Silahlı Kuvvetleri’ne darbe girişimidir ve bu girişime yargı da alet ediliyor” dedi.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt ise hakkındaki iddialara ilişkin olarak bugün bazı gazetelere verdiği demeçte, bu olaylar nedeniyle yargılanmaktan gurur duyacağını ve gerekirse kendini savunacağını söyledi.

Geçen yıl Kasım ayında Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde eski PKK üyesi olduğu bildirilen bir kişiye ait kitapçı dükkanına bombalı saldırı düzenlenmiş, olaydan sonra saldırının Türk güvenlik güçleri tarafından düzenlendiği iddia edilmişti. Olayların yaşandığı 9 Kasım 2005 günü bir kişi, 15 Kasım 2005 tarihinde ise Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yapılan protesto gösterilerinde çıkan olaylarda üç kişi hayatını kaybetmişti.

XS
SM
MD
LG