Erişilebilirlik

Moskova'da Hamas'la Görüşmeler


Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal, İsrail barış istiyorsa 1967 savaşında işgal ettiği topraklardan çekilmesi gerektiğini söyledi.

Halid Meşal, bu açıklamayı Moskova’da Rus yetkililerle ilk görüşmesinden sonra yaptı. Altı kişilik Hamas heyetine başkanlık eden Meşal, İsrail’in Filistinli mültecilerin evlerine dönmesi izin vermesi gerektiğini de söyledi.

Hamas lideri, ayrıca İsrail’in varolma hakkını asla tanımayacaklarını tekrarladı. Ancak Rus yetkililer, Hamas’ı, İsrail’in tanınması ve şiddetin reddedilmesini öngören “Yol Haritası” adlı Orta Doğu barış planına uymaya zorlayacaklarını söylüyor.

Moskova’ya giden Hamas heyetine Hamas’ın Suriye’de sürgünde yaşayan siyasi lideri Halid Meşal başkanlık ediyor. Geçenlerde Türkiye’ye giden heyetin de başkanı olan Meşal Moskova ziyaretinin başında, Hamas’ın, İsrail’i tanıyıp tanımama konusundaki tutumunun belli olduğunu söyledi.

Bir Rus televizyonuna demeç veren Meşal altı kişiden oluşan Hamas heyetinin hiçbir ön koşul olmadan görüşmeler yapmak amacıyla Moskova’da bulunduğunu bildirdi.

Rus yetkililer ise görüşmelerde Hamas’ın İsrail’in varolma hakkını tanıması, şiddeti reddedip barış için İsrail-Filistin yol haritasını kabul etmesi konusunda ısrar edeceklerini söylediler.

Rusya, Amerika, İsrail ve Avrupa Birliği’nin terörist kabul ettiği Hamas örgütüyle görüştüğü için eleştirilere hedef oluyor.

Moskova’daki bağımsız siyasi gözlemcilerden Leonid Radzikhovsky, Rus tarafının, Hamas heyetine sözünü ettiği mesajları vermesinin zor olacağını söyledi.

Rus Echo Moscow radyosunda konuşan Radzikhovsky, Hamas’ın son 20 yılı İsrail’e saldırarak geçirdiğini ve şu anda bu saldırıları durdurmak için bir neden görmediğini anlattı.

Kuruluş nedenleri arasında İsrail’i ortadan kaldırma amacı yatan Hamas grubu, Ocak ayındaki Filistin seçimlerinden zaferle çıktı. Hamas’ın şimdi hükümeti kurmadan önce uluslararası alanda saygınlık kazanmaya çalıştığı görülüyor.

Rusya’nın ise Orta Doğu sorununa çözüm arayan uluslar arası dörtlü’nün bir üyesi olarak barış süreci içinde etkinliğini kanıtlamak istediği belirtiliyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Moskova’daki görüşmelerde Rus heyetine başkanlık etmesi bekleniyor.

Görüşmeleri Amerika ve İsrail’in yakından izleyeceği tahmin ediliyor. İsrail yetkililerinin, Moskova görüşmeleri konusunda kaygılarını dile getirmekle birlikte bir bekle-gör tutumu benimsedikleri bildiriliyor.

Washington’da açıklama yapan Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adam Ereli ise Rusya’nın, bu görüşmeler sırasında Hamas’a, izlediği tutumun uluslararası alanda kabul görmeyeceği şeklinde mesaj vermesini beklediklerini bildirdi.

XS
SM
MD
LG