Erişilebilirlik

Putin'den 'Prag Baharı' Yorumu


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sovyetler Birliği’nin 1968 yılında Çekoslovakya’yı işgalinde, ülkesinin ‘vicdani sorumluluğu’ olduğunu söyledi.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da konuşan Putin, Moskova’nın işgalle ilgili hukuki sorumluluğu olmadığını, bu sorumluluğun vicdani olduğunu belirtti.

1968 Ağustos’unda Çekoslovakya’da, dönemin Devlet Başkanı Aleksander Dubçek liderliğinde başlatılan liberal Komünizm hareketi, Varşova Paktı ülkelerine ait tankların ülkeye girmesiyle son bulmuştu. Prag Baharı adıyla adlandırılan bu reform hareketinin tanklarla bastırılması sonucu 100’den fazla kişi ölmüş, Devlet Başkanı Dubçek ise tutuklanmıştı.

Putin benzeri açıklamayı, önceki gün Budapeşte’de yapmıştı. Sovyetler Birliği, 1956 yılında da Macaristan’ı işgal etmiş ve buradaki Komünist iktidara karşı girişilen darbeyi çok daha kanlı bir biçimde bastırmıştı.

Putin, Çek Cumhuriyeti’ne yaptığı ziyaret sırasında iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri güçlendirmeyi amaçlayan bir dizi de anlaşma imzaladı.

XS
SM
MD
LG