Erişilebilirlik

24 Şubat Amerikan Basınından Özetler


New York Times, Irak'ın Samarra kentinde Şiiler için kutsal olan Askeriye camisinin bombalanmasını, ülkedeki istikrar arayışlarına yönelik bilinçli bir terör eylemi olarak tanımlıyor. Bombalamadan sonra çıkan çatışmaları, teröristlerin başarısı olarak gören gazete, Irak’ta farklı grupları kapsayan bir milli birlik hükümeti kurulmasının artık daha da zorlaştığının altını çiziyor.

"Sünni liderler, Askeriye camiinin bombalanmasından değil de sadece kendilerini hedef alan intikam eylemlerinden rahatsız bir görüntü veriyorlar. Sünni liderler koalisyon görüşmelerinden çekilmek yerine, bu saldırıyı kınayan bir açıklama yapmalıydılar. Demokratik, birleşik ve istikrarlı bir Irak yaratmak, zaten zor bir görevdi. Artık bu görev, daha da zorlaştı."

USA Today ise Irak'ın Samarra kentinde Şiiler için kutsal olan Askeriye Camiine yönelik saldırının ardından iç savaş tehdidinin daha da arttığını belirtiyor ve yeni kurulan Irak ordusunda ulusal değerlerin değil, etnik ve mezhepsel kimliklerin etkili olduğunu vurguluyor. Şiilerin kurduğu Bedir Tugayları ve Kürtlerin Peşmerge birliklerinin lağvedilmemiş olmasını büyük bir tehlike olarak gören gazete, Amerika’nın Irak ordusu üzerindeki denetimini daha da artırması gerektiğini yazıyor.

"Amerika, yönetimi Iraklılara devrettiği için, elinde fazla bir seçeneği yok. Irak hükümeti, Amerikan birliklerinden ülkeyi terk etmesini isteyebilir. Buna rağmen, belki uluslararası camianın da desteğiyle, Irak ordusunun yapısı ve eğitimi gözden geçirilebilir. Şimdilik, Irak’ı iç savaşa sürüklenmekten kurtarabilecek tek isim Ayetullah Ali Sistani gibi görünüyor. Ancak artık onun bile ne kadar başarılı olabileceği şüpheli."

İran’la Filistin’de seçimleri kazanan Hamas örgütü arasındaki ilişkileri mercek altına alan Boston Globe, Tahran’ın Hamas’a verdiği desteği bir kumar olarak değerlendiriyor. Gazete, İran’ın Hamas’a ekonomik destek vermesinin, hem Filistinli milliyetçilerden hem de Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün gibi bölge ülkelerinden tepki göreceği yorumunda bulunuyor. Yapılan yorumda, Hamas’ın İran denetimine girmesinin hiç kimsenin yararına olmayacağı da savunuluyor.

"İran’ın İsrail-Filistin anlaşmazlığına karışmasını istemeyen bütün taraflar için en iyi yol, Hamas’a zaman tanımaktır. Bu süre içinde Hamas ya daha ılımlı bir yaklaşım benimseyecektir ya da Filistinlilerin ihtiyaçlarını karşılamakta başarısız olacaktır.

Christian Science Monitor, Pekin yönetiminin sansür uygulamasını kabul ederek Çin’de faaliyet gösteren Amerikan Internet firmalarına yönelik eleştirileri değerlendiriyor. Bu firmaların Çin’de faaliyet göstermesiyle, Çin halkının kısıtlı da olsa bilgiye erişme şansının doğduğunu belirten gazete, Pekin yönetiminin sansürcü yaklaşımına karşı Amerikan Kongresinin de harekete geçmesini istiyor.

"Tüketici örgütleri ve sivil toplum kuruluşları, Amerikan firmalarının yurtdışında işçi hakları ve çevre konularındaki faaliyetlerini nasıl denetliyorlarsa, aynı şekilde Internet firmalarına da baskı uygulamalıdır. Ancak Çin Internet pazarı öylesine büyük ve Çin hükümetinin sansürü öylesine yoğun ki, büyük bir değişiklik beklemek gerçekçi olmaz. Yine de, Internet firmaları, Kongre ve kamuoyu bu konuda harekete geçmezse, bir ilerleme sağlanması umudunu da kaybederiz."

XS
SM
MD
LG