Erişilebilirlik

13 Şubat 2006: Amerika'da Arapça Bilenlerin Sayısı Yetersiz


USA Today, 11 Eylül saldırılarından dört yıl sonra bile Amerika’da Arapça bilenlerin sayısının yetersiz olduğunu yazıyor. Bunun sonunda bir çok Arapça istihbarat raporunun hala okunmadan beklediğini ve Irak’taki Amerikan askerlerinin yabancı çevirmenlere muhtaç olduğunu kaydeden gazete, Başkan Bush’un kongreye sunduğu bütçe taslağında Arapça, Farsça ve Urduca gibi dillerin öğrenilmesini teşvik etmek için 114 milyon dolarlık bir pay ayrıldığını hatırlatıyor.

"Örneğin, 34 bin kişinin çalıştığı Dışişleri Bakanlığında iyi Arapça konuşanların sayısı sadece 10. Bush’un önerdiği bütçe çerçevesinde, 2009 yılında en az 2 bin kişinin kritik dilleri konuşabiliyor olması amaçlanıyor. Geç de olsa, bu bir başlangıçtır. Teröristlerin birbiriyle haberleşmesini izleseniz bile, eğer bu konuşmaları çevirecek kimse yoksa, terörle savaşın kazanılıp kazanılmayacağı konusunda gerçekten de endişe etmek gerekiyor."

New York Post, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in Filistin’de seçimi kazanan Hamas örgütü yetkililerini Moskova’ya davet etmesini eleştiriyor ve Bush yönetiminin de Çeçen temsilcileri Washington’a davet etmesini öneriyor. Gazete, Putin’i teröre karşı ilkeli davranmamakla suçluyor.

"Putin, Hamas’a karşı oluşturulan direnişte büyük bir gedik açtı. Fransa’nın da bu gedikten geçerek Putin’in davetini desteklemesi sürpriz olmadı. Geçtiğimiz günlerde Müslümanların isyanına sahne olan Fransa, öyle görünüyor ki bir kez daha terörle mücadele yerine teröristlere taviz vermeyi tercih ediyor. Maalesef, çakalların ittifakı hala güçlü ve varlığını sürdürüyor."

New York Times ise eleştiri oklarını Japonya’nın yeni Dışişleri Bakanı Taro Aso’ya yöneltiyor. Gazete, Japon Bakanın yaptığı açıklamalarla, komşu ülkeleri kızdırdığını ve bunun da bölgedeki gerginliği artırdığını ileri sürüyor.

"Aso, Çin’in askeri gücünü artırmasını Japonya açısından bir tehdit olarak değerlendirdiğini açıklayarak ülkesinin Pekin’le zaten gergin olan ilişkilerini daha da zora soktu. Çin, hiçbir zaman Japonya açısından bir tehdit oluşturmadı. Tarihin de bize kanıtladığı gibi, aksine tam tersi olaylar yaşandı. Aso’nun tarih bilgisi de, diplomasi bilgisi kadar kötü."

Washington Post Amerika Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in Soğuk Savaş sonrasında öne çıkan terör ve düşük yoğunluklu çatışmaları yeterince dikkate almadığını öne sürüyor. Rumsfeld’in Amerikan ordusunun önümüzdeki döneme ilişkin raporunda, kitle imha silahlarına sahip olan ülkeleri ve Çin tehdidini öne çıkarttığını hatırlatan gazete, asker sayısının azaltılmasına da karşı çıkıyor.

"Rumsfeld artık ordunun asker sayısını azaltma düşüncesinden vazgeçti ve Irak’taki gibi çatışmalar için daha fazla asker tahsis etmeye yönelik bir yeniden yapılanma öneriyor. Ancak bütün bunlara rağmen Irak savaşı ve Kongrenin baskısıyla sağlanan 30 bin askerlik artışı silerek asker sayısını 11 Eylül öncesindeki durumuna getirmeyi planlıyor. Rumsfeld, Amerika’nın girdiği savaşları kazanması için gerekli asker sayısına sahip olmasını önleyerek en büyük hatasında ısrar ediyor. Kongre, Rumsfeld’in yol açacağı böylesine büyük bir yanlışı mutlaka önlemelidir."

XS
SM
MD
LG