Erişilebilirlik

Annan Darfur İçin Yardım İstedi


Birleşmiş Milletler, Sudan hükümetinin Darfur’daki çatışmaları önleyemediğini bildirdi.

Genel Sekreter Kofi Annan, yoğun çatışmaların yaşandığı Darfur bölgesinde şiddet eylemlerinin sürdüğünü söyledi.

Çatışmaların yardım faaliyetlerini de aksattığını belirten Annan, Darfur’a gönderilecek yeni barış gücü için zengin devletlerden yardım istedi.

Sudan’ın Darfur bölgesindeki olaylar üç yıl önce başladı. Çatışmanın bir tarafında zenci kabileler bir tarafında ise Müslüman hükümet ve hükümetten destek alan Cancavit adlı Arap milisler var. Müslüman olmayan zenci kabileler Hartum’daki İslamcı hükümetin kendilerine ayrımcılık yaptığını ve ulusal gelirden pay alamadıklarını ileri sürüyor. Küçük çaplı bir isyan hareketi olarak başlayan çatışmalar Sudan Ordusunun katılımıyla geniş çaplı bir savaşa ve Arap milislerin de katılımıyla katliam ve soykırımına dönüştü. Birleşmiş Milletler son üç yıl içinde bölgede 180 bin kişinin öldüğünü, yaklaşık 2 milyon kişinin de mülteci durumuna düştüğünü tahmin ediyor. Mültecilerin çoğu yıllardır komşu Çad’daki kamplarda yaşıyor.

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan son raporda, tüm taahhütlerine rağmen Sudan hükümetinin Darfur’daki çatışmaların önlenmesinde başarısız kaldığı belirtiliyor. Genel Sekreter Kofi Annan tarafından yayınlanan raporda, vahşetten sorumlu olanların cezalandırılamadığı da vurgulanıyor.

Şu anda birkaç bin kişilik bir Afrika Birliği gücü Darfun’da Arap milislerin katliamlarını önlemeye çalışıyor. Güvenlik Konseyi geçen hafta barış gücü görevinin Afrika Birliği’nden alınarak Birleşmiş Milletler’e verilmesini kararlaştırmıştı.
Kofi Annan, yeni gücün oluşturulmasında zengin ülkelere önemli rol düştüğünü söyledi:

Kofi Annan Darfur’a gönderilecek barışgücü kuvvetinin mekanik birlik olması gerektiğini söyledi ve “Başları derde girince destek alabilecek kapasitede olmalıdırlar” dedi. Genel Sekreter, Cancavit milislerinin herhangi bir anlaşmaya taraf olmadıkları gerekçesiyle saldırılarını sürdürdüğünü, dolayısıyla yeni barış gücünün Arap milisleri yeni saldırılardan caydıracak kuvvette olması gerektiğini söyledi.

Genel sekreter, yeni barış gücünün çok iyi eğitim görmüş ve modern teçhizata sahip birliklerden oluşturulması gerektiğini söyledi ve bu tür ordulara sadece zengin ülkelerin sahip olduğunu hatırlattı. Annan “Büyük ordulara sahip ülkelerin Afrika’ya asker göndermeye istekli olacaklarını sanmıyorum ama vahşetin durdurulabilmesi için bu şarttır” dedi.

Bazı siyasal gözlemciler, Sudan’ın pek çok etnik ve dini gruptan oluştuğuna dikkat çekiyor ve Darfur’daki sorunlardan kısmen Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in Arap milliyetçiliği politikasını sorumlu tutuyor.

XS
SM
MD
LG