Erişilebilirlik

ABD'den Kıbrıs Desteği


Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin Kıbrıs sorununa çözüm amacıyla açıkladığı yeni inisiyatife yönelik desteğini sürdürüyor. ABD Dışişleri Bakan Yardımcılarından Matthew Bryza, girişimi “ilginç ve yararlı” bir fikir olarak değerlendirdi. Bryza, Türkiye’nin Ek Protokol’den kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirtirken bunun politik açıdan uygulanabilir olmasının sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Brüksel’de Avrupa Birliği yetkilileriyle iki gün süren temaslarda bulunan Bryza’nın çantasındaki en önemli konulardan birini Kıbrıs oluşturdu. Yaptığı temasları basına değerlendiren Byrza, Türkiye’nin inisiyatifine olumlu yaklaştıklarını yineledi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından açıklanan girişimin ileri yönde atılmış bir adım olduğunu ve değerlendirilmesi gereken yeni düşünceler içerdiğini söyleyen Bryza, inisyatifi “Yararlı ve Türk tarafının çözüm için hareket etme isteğini gösteren bir belge” ifadeleriyle tanımladı.

Türk girişimine tarafların cevap vermesi gerektiğini belirten Bryza, “Tüm taraflar mümkün olduğu kadar yapıcı ve esnek olmalı. Dünyada hiç bir şey ‘al ya da bırak’ şeklinde olmuyor. Bu bir teklif ve temelde müzakereye davet anlamı taşıyor” diye konuştu. Kıbrıs’a ilişkin süreçte adımların dikkatli atılmasının önemine dikkat çeken Bryza, çözüme “tuğla üzerine tuğla konularak” ulaşılabileceğini söyledi ve bu süreçte önemli bir tuğlanın çekilmesinin tüm eserin çökmesine yol açabileceği uyarısında bulundu.

ABD ile Avrupa Birliği arasında Kıbrıs konusunda stratejik anlamda çok büyük bir görüş farkı olmadığını ifade eden Byrza, Türkiye konusunda da Birlik içindeki momentumda değişme olduğunu belirtti. Bryza, Avrupa Birliği’nin geçtiğimiz aylara göre Türkiye’nin katılım sürecinin ileri doğru gittiği gerçeğini daha iyi hazmetmiş olduğunu ifade etti.

Hazreti Muhammed karikatürlerinin yayımlanması konusuna da değinen Byrza, bugün yaşananların ideolojik bir mücadele olduğunu ve bunun İslamiyet ile Hıristiyanlık arasında değil İslam’ın içinde yaşandığını söyledi. Karikatürleri “berbat ve provokatif” olarak değerlendiren Byrza, şiddet eylemlerini de kınadı. Bryza, gazetelerin yayınları nedeniyle hükümetlerin sorumlu tutulamayacağını belirtti.

XS
SM
MD
LG