Erişilebilirlik

Hamas: 'Hükümeti Hızla Kuracağız'


Filistin'de Hamas örgütü liderleri, 16 Şubat’ta yeni meclis ilk oturumunu yaptıktan sonra hükümeti kurma çalışmalarına başlayacaklarını bildirdi. Militan örgüt 25 Ocak’ta yapılan Filistin seçimlerinde 132 sandalyeli meclise 74 milletvekili sokarak çoğunluğu elde etmişti.

Hamas liderlerinden İsmail Haniye, hükümeti en kısa zamanda oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Haniye, yönetim boşluğu oluşmaması için ellerinden gelen çabayı gösterip en kısa zamanda hükümeti kuracaklarını belirtti. Haniye, Hamas’ın Filistin güvenlik güçlerinin de kontrolünü ele alacağını kaydetti. Hamas yetkilisi, hükümete ortak olması için Filistin lideri Mahmud Abbas’ın liderliğindeki El Fetih Partisi’ne teklifte bulunduklarını ancak henüz yanıt alamadıklarını vurguladı. İsmail Haniye, İsrail hükümetiyle de hiçbir şekilde pazarlığa girişmeyeceklerini bildirdi.

Hamas, 25 Ocak’taki seçimleri kazanmasından bu yana, İsrail devletini tanımayacağını, silah bırakmayacağını belirtiyor; bununla birlikte uzun süreli ateşkes konusunda uzlaşmaya hazır olduğunu söylüyor.

İsrail ise Hamas’ın, İsrail’in var olma hakkını tanımasını ve terörü kınamasını istiyor. Filistin’e maddi destek sağlayan Amerika ve Avrupa Birliği de terör örgütü olarak tanımladıkları Hamas’la işbirliği yapmalarının mümkün olmadığını açıkladı.

Bu arada Filistin lideri Mahmud Abbas, meclis açılış oturumunu 16 Şubat’ta yapacak olsa da, hükümeti kurma çalışmalarının ay sonuna kadar tamamlanamayabileceğini söyledi. Filistin Yönetimi Başkanı Abbas, yönetimin çeşitli görevlerini üstlenecek komitelerin kurulmasının bile tahmin edilenden çok daha uzun süreceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG