Erişilebilirlik

Almanya'da Anadil Yasağı Tepki Topladı


İki hafta önce bir gazetede yer alan kısa bir haber, adeta o günden bu yana Almanya gündemine damgasını vurdu. Haber, Berlin’de Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir ilçedeki bir lisede yüzde 90´ı yabancı kökenli olan öğrencilerin teneffüslerde bile aralarında ana dillerinde konuşmalarını yasaklayan uygulama üzerineydi. Okul sahası içinde Almanca konuşmayı zorunlu kılan bu uygulama, değişik boyutlarla kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor ve Almanya’daki Türk toplumunu da ikiye bölüyor. Alman siyasetçilerin büyük bir bölümünün uygulamayı olumlu değerlendirmesi ve ülke çapında yaygınlaştırılmasını talep etmeleri konuyu, anayasal haklara, göçmenlerin, özellikle de Türklerin uyum sorunlarına, hatta müslümanlara yönelik ön yargılara kadar getirip dayandırdı. Bu bağlamda Almanya’da yaşıyan Türkler ise değişik tavır alıyorlar; bir yanda 5 milyonluk işşiz ordusu ve Türkler arasındaki işşizlik oranının yüzde 40larda seyretmesi hatırlatılarak, Almancası kötü gençlerinin mesleki şanslarının hemen hiç olmadığını savunanlar var. Diğerleri ise okul bahçesinde anadilin yasaklanmasının, kimliğe karşı bir saldırı olduğunu belirtip, Türklerin dışlanmaya çalışıldığını söylüyorlar.

Tartışmaların başlamasına neden olan okulunun veli temsilcisi Yener Polat isimli Berlinli bir Türk. Teneffüslerde, hatta okul gezilerinde öğrencilerin sadece Almanca konuşmasını öngören yasağın çıkmasına ön ayak olan isim, Polat Almanya’da başarılı olmak isteyen gençlerin kendi aralarında da Almanca konuşması şarttır diyor:

Almanya’daki Türk Velileri temsil eden Türk Veliler Birliği İkinci başkanı Ertuğrul Mut ise olayın tek bir okulla sınırlandırılamıyacağını ve politik boyutu olduğunu savunanlardan:

Almanya’ki Türk toplumu tartışmaları haliyle yakından takip ediyor,

Yeşiller Partisinin Türk kökenli milletvekili Özcan Mutlu’da toplumun bu ortamdaki haliyet-i ruhuyesini şu şekilde özetliyor:

Ortamı geren atmosfere en son ilave ise Danimarka’da yayınlanan Hz. Muhammed karikatürlerinin Almanya’da iki gazete de dün tekrarlanması oldu. Karikatürü kullanan gazeteler basın özgürlüğünü ön planda vurguluyor, bu arada Güney Almanya’da çıkan Augsburger Allgemeine olaya ayırdığı yorumda sert bir ifade kullanıyor: "Bizde basın özgürlüğü, anayasal bir hak ve karikatürler için de geçerli. Sevgili protestocu Müslümanlar; gidin de katı yasalarınıza göre kendi ülkelerinizde yaşayın! Ama Avrupa’da farkı kurallar geçerli! Özgürlüklerimizi elimizden almanıza izin vermeyiz! "

XS
SM
MD
LG