Erişilebilirlik

Eroin Kaçakçılığında Türk Damgası


Avrupa Konseyi, Avrupa ülkelerinin en öenmli sorunlarından birini oluşturan organize suçlar konusunda bir rapor yayımladı. Raporda Türkiye’nin adı sıklıkla geçiyor.

Avrupa Konseyi tarafından organize suçlarla ilgili olarak hazırlanan bir rapor Türkiye hakkında da önemli veriler içeriyor. Türkiye’deki suç örgütlerinin eroin kaçakçılığından insan ticaretine kadar hemen her alanda etkin bir biçimde faaliyet gösterdiğini ortaya koyan rapora göre bu örgütlerin en etkin oldukları alan uyuşturucu kaçakçılığı.

Avrupa genelinde organize suçlara ilişkin veri ve değerlendirmeler içeren rapora göre Türk suç örgütleri özellikle “eroin pazarında” etkin olmalarıyla dikkat çekiyor. Özellikle de Almanya’da bu pazarın Türklerin egemenliğinde olduğu vurgulanıyor. Türk suç örgütlerinin etkin oldukları diğer iki ülkenin ise Hollanda ve İngiltere oldukları kaydediliyor. Avrupa Konseyi’ne üye 46 üyeye ilişkin bilgilere yer veren raporda Almanya’da eroin kaçakçılığının Türk mafyasının elinde olduğu, eroinin İngiltere’ye İngiltere ve Hollanda’da faaliyet gösteren Türk mafyası tarafından sokulduğu, Hollanda’da ise uyuşturucu kaçakçılığından suçlananların yüzde 11’inin Türk vatandaşı olduğu belirtiliyor.

Eroin ticareti konusunda Türk suç örgütlerinin özellikle Arnavutluk mafyasıyla işbirliği içinde olduğu da raporda yer alan unsurlardan birini oluşturuyor. Eroinin Arnavutluk’a Türkiye’den kamyonlarla taşındığı ve buradan da İtalya ve Yunanistan’a girişinin sağlandığı ifade ediliyor. Raporda, 2003 yılından dünya genelinde ele geçirilen eroinin yüzde 34’üne, ki bu 18 tona denk düşüyor, Avrupa’da el konulduğuna ve bu miktarın 4 bin 705 kilogramlık bölümünün Türkiye’deki operasyonlarda ele geçirildiğine dikkat çekiliyor.

Raporda Avrupa Birliği genelinde 15-64 yaş grubundaki yaklaşık 2 milyon kişinin “sorunlu uyuşturucu bağımlısı” olarak tanımlandığı, bunların yaklaşık 1 milyonluk bölümünün şırıngayla uyuşturucu kullananlardan oluştuğu da hatırlatılıyor.

Türk suç örgütlerinin etkin olduğu bir başka organize suç başlığını ise insan ticareti oluşturuyor. Bu alanda Türk örgütlerinin ana görevi ise “geçiş noktası” olmakla sınırlı kalıyor. Hollanda’da yapılan para aklama operasyonlarında “aklanacak” paraların transfer edildiği ülkeler arasında Türkiye’nin üst sıralarda yer alması da dikkat çekiyor. Türkiye’nin sahtecilik ve korsan ürün konusunda da “öncelikli izleme listesinde” olduğu raporda yer alıyor.
XS
SM
MD
LG