Erişilebilirlik

30 Ocak 2006: Irak'taki Anti-Demokratik Uygulamalar Eleştiriliyor


New York Times, Kuzey Irak’taki anti demokratik uygulamaları gündeme getiriyor ve Kemal Seyid Kadir adlı bir gazetecinin, Barzani ailesini eleştirdiği için 30 yıl hapse mahkum olduğunu hatırlatıyor. Kürdistan Demokrat Partisi ile Kürdistan Yurtseverler Birliğini aşiret temelli partiler olarak tanımlayan gazete, basına yönelik baskıların sadece Kuzey Irak’la sınırlı olmadığına da dikkat çekiyor.

"Irak’ın doğusunda iki gazeteci, bir valiyi eleştirdikleri için yargılanıyor. Ülkenin güneyinde Şii milisler, kendi İslam anlayışlarını dayatırken yerel yöneticilerden destek görüyor. Irak’ın seçilmiş liderlerinin özgür basından korkmaları için bir neden yok ama Iraklıların kendisini eleştiren insanları cezaevine gönderen yetkililerden korkması için yeterince nedeni var."

USA Today, Filistin seçimlerinde Hamas’ın kazandığı sürpriz zaferin yol açtığı şaşkınlık ve endişeye değiniyor. İsrail’in ve Batılı ülkelerin, Hamas’tan Yahudi devletinin varlığını tanımasını istediğini hatırlatan gazete, örgütün ise şimdilik bu talebe soğuk baktığını vurguluyor. Ancak gazete, Filistinli seçmenin Hamas’a İsrail’le değil yolsuzluklarla savaşması için oy verdiğini ileri sürüyor:

"Başkan Bush’un Ortadoğu’da demokratik değişimi desteklemesi İslamcıların Irak, Lübnan ve Mısır’da güç kazanmasını sağladı. Amerika’nın bu sonuçları kabul etmesi gerekiyor ama kazananları destekleme gibi bir yükümlülüğü yok. Yeni Filistin yönetimiyle de bütün ilişkilerin kopartılması, Amerika açısından gerçekten zor bir tercih. Ancak bazı kanalların açık tutulması hem Amerika’nın gelecekteki bazı çabalarının başarısı açısından hem de yeni Filistin yönetimini İran’daki radikallerin yanına daha fazla itmemek açısından gerekli olabilir. Hamas’ın da önünde zor bir tercih var. Ya bir terör örgütü olarak varlığını sürdürecek ya da meşru bir siyasi parti olarak seçmenlerin kendisinden beklentilerini yerine getirecek."

Christian Science Monitor ise Afganistan’daki NATO birliklerinin görev kapsamının genişletilmesi konusunu ele alıyor. Başta Hollanda olmak üzere Avrupa ülkelerinin bu talebe kaygıyla yaklaştığını kaydeden gazete, Hollanda parlamentosundan çıkacak bir “hayır” kararının teröristlere cesaret vereceğini savunuyor. Yapılan yorumda, “hayır” kararının Soğuk Savaş sonrasında NATO’nun yeni görev tanımına da zarar vereceği ifade ediliyor.

"Soğuk Savaş sonrasındaki siyasi ve stratejik değişime ayak uydurmak kolay bir iş değil. Demokrasilerde, liderler ikna edici tezler öne süremedikleri sürece kamuoyunun düşüncelerine aykırı davranamaz. Avrupalı liderler, bugün böyle bir sorunla karşı karşıya. Eğer başarısız olurlarsa, tıpkı Avrupa Birliği anayasasının kabul edilmemesi gibi, NATO da görevini yapamayacak bir duruma gelecektir. Bundan, Avrupalı liderlerin kendileri de zarar görecektir."

Washington Post gazetesi, Amerikan vatandaşlarının telefonlarının mahkeme kararı olmadan dinlenmesine yönelik eleştirilerini sürdürüyor. Geçmişte Savunma Bakanlığı’nın savaş karşıtlarını bile ulusal güvenliğe tehdit olarak tanımlayan gizli raporlar hazırladığını hatırlatan gazete, yeni uygulamanın yasalara aykırı olduğunu savunuyor.

"İç istihbarat operasyonları, gerekli ve iyi niyetli olduğunda bile, eğer tamamen güvenlik mantığıyla hareket eden hükümet kurumları tarafından yürütülürse, Amerikan vatandaşlarının temel haklarını kolaylıkla çiğneyebiliyor. Biz başkan Bush’un yetkilerini aştığını ve yasaları ihlal ettiğini düşünüyoruz. Eğer yürütülen iç casusluk operasyonu, masum Amerikalıların yanlışlıkla hedef alınmasına yol açmadıysa bile, bu ancak tesadüf olarak açıklanabilir."

XS
SM
MD
LG