Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Arabuluculuk Yapabiliriz'


Filistin seçimlerini kazanan Hamas örgütü, yeni Filistin hükümetini kurmaya hazırlanıyor.

Hamas liderlerinden İsmail Haniyeh, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’tan iki gün içinde hükümet konusunu görüşme talebinde bulunduğunu açıkladı. Mahmud Abbas, hükümet kurma görevini parlamentoda çoğunluğu elde eden Hamas’a vereceğini doğruladı.

Resmi sonuçlara göre 132 üyeli Filistin parlamentosunda Hamas 76, el-Fetih partisi ise 43 sandalye kazandı.

İsrail Dışişleri Bakanı Tzsipi Livni, İsrail’in Gazze’den çekilmesiyle barış çabalarında açılan fırsat penceresinin Hamas’ın seçim zaferiyle kapandığını söyledi. Hamas, İsrail’in yok edilmesi çağrısında bulunuyor.

Gazze kentinde toplanan yüzlerce öfkeli el-Fetih üyesi, yolsuzlukla suçladıkları yöneticilerin istifasını istedi. Göstericilerden bazıları havaya ateş açtı ve araçları ateşe verdi. Görgü tanıklarına göre daha önce yine Gazze’nin Han Yunus kasabasında Hamas ve el-Fetih grupları arasında çıkan silahlı çatışmada üç kişi yaralandı.

Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Ekonomik Forumu toplantıları dolayısıyla İsviçre'nin Davos kasabasında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İsrail’le Hamas hükümeti arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu belirtti. Erdoğan, bu çerçevede İslam Ülkeleri Konferansının da önemli bir rol oynayabileceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG