Erişilebilirlik

Soykırımı Anma Günü


Almanya Parlamentosu’nun üyeleri, bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası, Soykırımı Anma Günü dolayısıyla Yahudi soykırımını andılar ve dünyayı geçmişten ders almaya çağırdılar.

Alman Parlamentosu Başkanı Norbert Lammert, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın, Soykırımı olmamış gibi gösteren son açıklamalarının, böyle bir uluslararası anma gününe olan ihtiyacı ortaya koyduğunu söyledi. Alman Parlamenter, İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudiler başta olmak üzere milyonlarca kişinin, Nazilerin elinde can vermesini her zaman anmak gerektiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Örgütü, 27 Ocak’ın Soykırımını Anma Günü olarak ilan edilmesini geçen yıl kararlaştırmıştı. Genel Sekreter Kofi Annan, soykırımının her zaman utanç ve dehşet verici bir olay olarak anılması gerektiğini söyledi.

Türkiye de milyonlarca Yahudinin Naziler tarafından öldürülmesini “tarihte benzeri olmayan korkunç bir dönem” olarak niteledi. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, insanlığın İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanan olaylardan ders alması ve soykırımı gibi olayların bir daha yaşanmaması arzusu dile getirildi. Açıklamada, Türkiye’nin savaş sırasında sığınma olanağı tanıdığı Yahudi bilimadamlarının, Türkiye’de eğitime büyük katkıda bulundukları hatırlatıldı.

XS
SM
MD
LG