Erişilebilirlik

Pakistan ABD Saldırısını Kınadı


Pakistan, aralarında kadın ve çocuklar da bulunan 18 kişinin öldüğü Amerikan hava saldırısını protesto etti.

Amerikan merkezi istihbarat örgütü CIA’nin Afgan sınırı yakınındaki bir köye düzenlediği saldırıda el-Kaide örgütünün iki numaralı adamı Ayman el-Zevahiri’nin hedef alındığı bildiriliyor.

Amerikan hükümeti, saldırıyı ya da el-Zevahiri’nin hedef alındığı haberlerini resmen doğrulamadı.

Ancak Pakistanlı yetkililer, saldırı sırasında el Zevahiri’nin köyde olmadığını açıkladı.

Pakistan’da binlerce kişi saldırıyı kınarken Amerikan büyükelçisi, protesto notası verilmek üzere Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

ABD El-Zevahiri'yi Hedef Aldı

Pakistan ve yabancı haber kaynaklarına göre, Afgan sınırı yakınlarındaki bir köye dün sabah düzenlenen saldırıda, el-Kaide terör örgütünün kullandığı bir ev hedef alındı. Damadola köyüne düzenlenen saldırıda, Amerikan merkezi İstihbarat Örgütü CİA’in pilotsuz uçaklarının kullanıldığı sanılıyor.

Haberlerde, CIA’nin, el-Kaide örgütünün iki numaralı lideri Ayman el Zevahiri’nin köyde olduğuna dair istihbarat aldığı; ve bunun üzerine saldırı kararını verdiği bildiriliyor. Üst düzey Pakistanlı bir yetkiliye göre, Ayman el-Zevahiri, saldırı sırasında bölgede bulunmuyordu.

Saldırının düzenlendiği köyde, üç ev yıkıldı; aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 18 kişi hayatını kaybetti. Pakistan, saldırıyı kınadı ve Amerikan büyükelçisinin protesto için Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını duyurdu.

Ancak Amerika Savunma Bakanlığı sözcüsü, saldırının düzenlendiği bölgede Amerikan veya müttefik uçakları bulunmadığını açıkladı. İslamabat’taki Amerikalı diplomatlar ise konu hakkında bilgi vermiyor.

Pakistan Enformasyon Bakanı Şeyh Raşit Ahmet ise, hükümetin halen olayla ilgili bilgi topladığını belirtti. Pakistanlı bakan, el-Kaide’nin iki numaralı adamının ölüp ölmediği konusunda soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Ayman el-Zevahiri, 2001 yılındaki Afganistan işgalinden bu yana pakistan’a kaçmış bulunuyor. El-Zevahiri ve el-Kaide lideri Usame bin Ladin’in sınır boyundaki dağlık bölgede saklandığı sanılıyor.

XS
SM
MD
LG