Erişilebilirlik

Virüsteki Genetik Değişim Kaygı Yaratıyor


Kuş gribi virüsünde belirlenen genetik değişim, insandan insana geçme kaygısı yarattı.

Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, Türkiye’de ölen iki kişiden alınan örneklerde virüsün hafif bir genetik değişim gösterdiğini açıkladı. Yetkililere göre değişim, 2003 yılında Hongkong’da ve geçen yıl Vietnam’daki salgınlarda görülen değişimlere benziyor.

Yetkililer, hala virüsün insandan insana geçebileceğini gösteren somut bir kanıta rastlanmadığını da bildirdi. Bugüne kadar kuşgribine yakalanan tüm kişilerin,virüsü temas ettikleri hasta tavuk ve kuşlardan aldıkları bildiriliyor.

'Daha Büyük Salgın, Daha Az Zarar'

Türkiye’de kuş gribi hastalığının yeniden ortaya çıkması ve ölümlere yolaçmasının ardından Birleşmiş Milletler yetkilileri, hastalığın yayılabileceği, hatta komşu ülkelere de sıçrayabileceği uyarısında bulundu. Ancak yeni bir araştırma, kuş gribi hastalığının yayılmasına rağmen daha az zararlı olabileceğini ortaya koyuyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, kuş gribi hastalığının Türkiye’de salgına dönüşmesinden kaygılanıyor. Örgüt yetkililerinden Joseph Domenech, böyle bir salgının Türkiye’ye komşu ülkeler için de tehdit oluşturabileceği görüşünde:

"Durum kaygı verici çünkü, hastalık birçok yerde ortaya çıktı. Normalde virüs ya yaban hayvanları aracılığıyla ya da ticari alışverişler sırasında bulaşırdı, ama en fazla bir-iki yerde ortaya çıkardı."

Stockholm’deki Karolinska Enstitütü uzmanlarıysa hastalığın daha sık ortaya çıktığına dikkat çekiyor, ama daha az tehlikeli olabileceğini belirtiyor.

İsveçli uzmanlar, Vietnam’da kümes hayvanlarıyla içiçe yaşayan 12 bin kişiyle konuştu ve bu kişilerin yüzde 18’inde kuş gribine yakın belirtilere rastladı. Ekibe göre kuşlarla doğrudan temas etmiş 650 ila 750 kişide hastalık belirtileri görüldü. Bu kişilerin ölü hayvanlarla da temas ettiği öğrenildi. Vietnam’da resmi kuş gribi vakası sayısı ise 87. Bu hastalara tıbbi müdahalede bulunuldu, ama İsveçli uzmanların görüştüğü bu kişilerin sayısı, resmi rakamlardan çok daha fazla.

Eğer bulgular doğrulanırsa, kuş gribinin çok daha fazla insana bulaştığı, ancak bu kişilerin hastalığı özel bir tedavi görmeden, hafif atlatabileceği anlaşılacak. Bu durumda da kuş gribinden ölüm oranı, tahmin edilenin çok daha altında kalacak.

Türkiye’de ortaya çıkan vakalar da bu teoriyi doğruluyor. Çünkü Türkiye’deki vakalarda da virüsü alanların çoğu ölümcül şekilde hastalanmadı.

Dünya Sağlık Örgütü, küresel düzeyde yeni bir grip salgınının yakın olduğuna dikkat çekiyor. Bu salgının en son 1968’de görülenden daha etkili olabileceği uyarısı yapılıyor. Ancak İsveçli doktorların araştırması doğru çıkarsa, salgın beklendiği kadar ölümcül olmayacak.

XS
SM
MD
LG