Erişilebilirlik

12 Ocak 2006: İran'ın Nükleer Programı Yeniden Gündemde


İran’ın yeniden uranyum zenginleştirme faaliyetine başlaması, bu ülkenin nükleer programına karşı alınabilecek önlemlere ilişkin tartışmaları da yeniden gündemin üst sırasına taşıdı. Diplomatik girişimlerin zaman kaybından başka bir işe yaramayacağını savunan Washington Post, Güvenlik Konseyi’nden yaptırım kararı çıkmasının da zor olduğunu vurguluyor. Gazete, bu nedenle Batı ülkelerinin İran’a karşı kendi aralarında bir gönüllüler koalisyonu oluşturması çağrısında bulunuyor:

"Bir yandan Güvenlik Konseyi’nden karar çıkartılmasına çalışılmalı bir yandan da gönüllüler koalisyonu tarafından uygulanacak bir yaptırım ve kuşatma politikası oluşturulmalıdır. Ayrıca, baskıcı molla yönetiminden kurtulmak isteyen İran halkına verilen destek daha sistemli bir hale getirilmelidir. İran’ın nükleer tesislerine karşı askeri bir operasyon düzenlemek veya İsrail’i haritadan silmek istediğini açıkça söyleyen bir rejimin nükleer silah sahibi olmasına izin vermek gibi seçenekler dışında inandırıcı bir alternatif oluşturmak için Amerika’yla Avrupa’nın birlikte hareket etmesi gerekiyor."

New York Times, Irak’taki en büyük Şii partisi olan Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi’nin başkanı Abdülaziz El-Hekim’in Irak anayasasında kapsamlı bir değişikliğe karşı çıktığını hatırlatıyor. Gazete, Şii liderin bu tavrıyla ülkeyi parçalanmaya ve bir iç savaşa sürükleyeceği uyarısında bulunuyor:

"Sünniler, Irak’ta azınlık olsa da, Arap dünyasında ezici bir çoğunluğu oluşturuyor. Irak’taki Şiilerle Sünnilerin uzlaşmaz bir biçimde bölünmesi, Şiileri Amerika’ya ve İran’a daha da bağımlı hale getirir. Kadın hakları ve Baas Partisi üyelerine konan yasaklar gibi başka alanlarda da anayasa değişikliğine gidilmesi gerekiyor. Ancak ademi-merkeziyetçilik şu anda en tehlikeli konu. Ve El Hekim, her an patlamaya hazır bu bombanın fitilini ısrarla ateşlemeye çalışıyor."

USA Today Amerikan Yüksek Mahkemesi yargıç adayı Samuel Alito için Senato’da yapılan oturumları değerlendiriyor. Gazete, Alito’nun çok konuşup az şey söylediğini savunuyor:

"Alito’nun uyguladığı kısa vadeli suskunluk stratejisi, siyasi açıdan uzun vadede risk oluşturuyor. Elbette bunun bir alternatifi var: o da, her iki partinin de desteğini almak için görüşlerini saklamak zorunda kalmayan adaylar seçmektir. Ancak parti çıkarlarının bu kadar öne çıktığı bir dönemde, bu talep çok da gerçekçi görünmüyor."

Los Angeles Times, Etiyopya ile Eritre arasında giderek tırmanan gerginliğe dikkat çekiyor ve bu iki yoksul Afrika ülkesinin her an savaşa sürüklenebileceği yorumunda bulunuyor. Eritre’nin getirdiği kısıtlamalar nedeniyle bölgedeki Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerlerinin çekilmesinin gündemde olduğunu kaydeden gazete, aslında her iki ülkenin liderinin de dikkatleri bir dış düşmana çevirerek iç sorunları unutturmaya çalıştığını yazıyor:

"Aylarca sessiz kalan Bush yönetimi, sonunda gerekli adımları atmaya başladı. Pazartesi günü, bir dışişleri bakan yardımcısı, anlaşmazlığı çözmeyi amaçlayan bir heyetin başına getirildi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de, Amerikan heyetinin yürüteceği çabaların sonucunu görmek amacıyla, barış gücü askerlerinin çekilmesi konusundaki kararı bir ay erteledi. Bölgede sağlanacak başarı, Amerikan diplomasisinin gücüne duyulan uluslararası saygıyı yeniden canlandıracaktır."
XS
SM
MD
LG