Erişilebilirlik

Amerika Seçimlere Hazırlanıyor


Irak, 2005’te olduğu gibi 2006 yılında da Amerikan iç politikasını belirleyecek en önemli konu olma özelliğini koruyor.

Kamuoyu yoklamalarına göre 2005 yılında Başkan Bush’a verilen destek önemli ölçüde azaldı ve siyasi uzmanlar, bunun Irak’tan gelen kötü haberlerle yakından ilişkili olduğunu söylüyor.

Yıl sonuna doğru Irak politikasını savunan bir dizi konuşma yapan Başkan Bush, kamuoyu desteğini artırma konusunda bir ölçüde başarılı oldu.

Bir çok Amerikalı Irak’ta demokrasiye geçişle birlikte önümüzdeki aylarda bu ülkede bulunan Amerikan askerlerinin önemli bir kısmının çekileceğini düşünüyor.

Başkan Bush da Irak’taki gelişmeler konusunda ve Amerikan askerlerinin kısa bir süre içinde geri çekilmeye başlayacağına dair iyimser bir tablo çiziyor. Ancak Bush, askerlerin çekilmesi konusunda Demokrat Parti’nin yaptığı siyasi baskıya boyun eğmeyeceğinin de altını çiziyor.

Bush şöyle konuştu: "Bu konudaki kararımı Irak’taki gelişmelere ve komutanlarımızın tavsiyelerine bakarak vereceğim, Washington’da belirlenen siyasi amaçlı takvimlere göre değil. Irak’a ilişkin kararların siyasi amaçlara göre alınmasına izin vermeyeceğim ve Amerikan halkının bunu çok iyi anlamasını istiyorum.”

Demokrat Parti, Temsilciler Meclisinin tamamıyla Senatonun üçte birinin yenileneceği Kasım seçimlerde ciddi bir başarı kazanmayı umut ediyor. Ancak Demokratların bu beklentisinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği büyük ölçüde kamuoyunun o sırada Irak’taki gelişmeleri nasıl algıladığına bağlı olacak.

Bu arada Demokratlar da Irak konusunda, kendi aralarında ortak bir tavır sergilemiyor. Bir çok muhalif Kongre üyesi Bush yönetiminden Amerikan askerlerinin Irak’tan ne zaman ve hangi koşullarda ayrılacağı konusunda daha net bir politika belirlemesini istiyor.

Bunlardan biri de Demokrat Partili Rhode Island senatörü Jack Reed: "Maalesef ortada bir belirsizlik var. Başkan Bush hala bu sürecin daha ne kadar devam edeceği ve Amerika’ya hem para açısından hem de sivil ve askeri personel açısından neye mal olacağı konusunda net bir açıklama yapmadı.”

Önümüzdeki aylarda Başkan Bush’un başını ağrıtacak bir dizi başka iç ve dış sorun da bulunuyor. Ortadoğu’daki genel siyasi durum, Katrina Kasırgasından sonra yeniden imar çabaları ve Yüksek Mahkeme üyeliğine Samuel Alito’nun, atanması konusunda Senatoda yaşanan mücadele bunlardan bazıları...

Bunlara ek olarak Bush yönetiminin terörle savaş konusunda aldığı bazı kararları, Kongre de savunması gerekecek. Mahkeme kararı olmadan Amerikan vatandaşlarının telefon ve elektronik posta haberleşmelerinin izlenmesi konusunda Başkanın verdiği talimat, bunların başında geliyor.

Bush’u bekleyen en önemli sorunlardan biri de tarihi bir gerçeğe dayanıyor. Yakın geçmiş, bize ikinci kez başkanlığa seçilen isimlerin hep ciddi zorluklar yaşadığını ve muhalefet partilerinin daha şanslı olduğunu gösteriyor.

Virginia Üniversitesi Siyaset Merkezi’nin yoneticisi olan Larry Sabato, Amerika’nın Sesi radyosunda Press Conference USA programının konuğuydu: "İkinci kez başkanlık yapanlar, bu yılki gibi ara seçimlerde hep sorun yaşamıştır. Başkanlığın altıncı yılında yapılan seçimler genellikle muhalefet partisinin Kongredeki sandalye sayısını artırdığı seçimler olmuştur. Ancak Demokratların bu yıl Kongre’de çoğunluğu ele geçirip geçirmeyeceğini söylemek için henüz çok erken.”

Profesör Sabato ve diğer uzmanlar kamuoyunun büyük ölçüde Irak’taki gelişmelere göre şekilleneceğini vurguluyor. Ancak Irak’ta izlenmesi gereken politika konusunda kamuoyunda da bir bölünmüşlük yaşanıyor.

Amerikan halkının büyük bölümü artık Irak’ın işgalinin bir hata olduğunu düşünüyor ancak kamuoyu yoklamalarına göre, halkın çoğunluğu, yine de Irak’ta demokrasi konusunda bazı gelişmeler sağlanmadan askerlerin geri çekilmesine karşı çıkıyor.

Siyasi uzman Stuart Rothenberg, Amerika’nın Sesi radyosunda bir programında bu durumu şu sözlerle açıkladı: "Amerikan halkının sonucu daha fazla önemsediğine inanıyorum ve bu açıdan bakıldığında işin tam da ortasındayız. Bu nedenle kamuoyunun altı ay sonra nasıl şekilleneceğini kestiremeyiz.”

Bu yıl öne çıkacak bir başka konu da ünlü lobici Jack Abramoff’un adının karıştığı yolsuzluk skandalı.

Abramoff bazı Kongre üyelerine rüşvet verdiğini itiraf etti ve şu anda da yürütülen soruşturmada savcılıkla işbirliği yapıyor. Soruşturma kapsamında, Abramoff’tan ve müşterilerinden pahalı hediyeler veya bağış kabul eden bazı Kongre üyelerinin durumu araştırılıyor.

XS
SM
MD
LG