Erişilebilirlik

Kongre Raporu: Gizli Dinleme Emri Yasadışı


Kongre raporunda Başkan Bush’un gizli dinleme emri yasadışı bulundu.

Kongre Araştırma servisi tarafından hazırlanan rapora göre Bush’un, Amerika içi ve dışında telefon konuşmaları ve elektronik postaların mahkeme kararı olmaksızın izlenmesi için gösterdiği gerekçe mevcut yasalarla çelişiyor.

Rapor, Kongre’nin 11 Eylül saldırıları sonrası kabul ettiği bir karar tasarısıyla Başkana bu tür gizli dinleme yetkisi de verdiği yolunda Bush Yönetimi tarafından ileri sürülen görüşü reddediyor. Kongrenin o tarihte kabul ettiği karar tasarısında Başkana terörist gruplara karşı gerekli her güce başvurması izni verilmişti.

Adalet Bakanlığı ise raporu reddederek Bush’un anayasal yetkisini kullandığını görüşünü tekrarladı.

Kongre Araştırma Servisinin raporları genellikle partiler üstü görülüyor.

Tartışmalar Sürüyor

11 Eylül terör saldırılarından sonra Bush Yönetimi’nin, terörle mücadele gerekçesiyle, mahkeme emri olmadan Amerikan vatandaşlarının telefon konuşmalarını dinletme yetkisi vermesinin yankıları sürüyor. Hukuk uzmanlarına göre bu durum, terör davalarında yeni hukuk boşluklarının doğmasına yol açabilir.

Beyaz Saray’ın gizlice telefonları dinletmesi yeni bir tartışma başlattı: Terör suçundan hüküm giyen mahkumların avukatları uygulamanın yasal olmadığını; bu nedenle müvekkillerine verilen cezaların geçersiz olduğunu söylüyor. Örneğin Seyfullah Chapman, Amerika’ya karşı savaş açmayı planladığı suçlamasıyla 65 yıl hapis cezası aldı. Ancak Chapman’ın avukatı müvekkili aleyhindeki kanıtların yasal yolla elde edilmediğini belirtiyor ve kararın geri çevrilmesini istiyor: "Beyaz Saray yönetimi, bu uygulamayla yetkilerini kötüye kullandı ve anayasayı açıkça ihlal etti. Mahkumiyet kararının bu nedenle geri alınmasını istiyoruz."

Avukat David Smith ise, müvekkili Lyman Faris’in davasının yeniden görülmesini istiyor. Faris, New York’taki Brooklyn Köprüsü’nü havaya uçurmayı planlamak suçundan 20 yıl hapse mahkum edilmişti. "Sonuçta bu uygulamanın yasal olmadığına inanıyorum, çünkü hükümet telefon dinletirken Kongre’nin iznini almadı."

Haklarındaki mahkumiyet kararının bozulmasını isteyenler arasında El Kaide’ye destek verdikleri gerekçesiyle New York’ta tutuklanan altı kişi ile Taleban örgütüne yardım etmeye çalıştıkları için Portland’ta yakalanan yedi kişilik grup da bulunuyor. Beyaz Saray yetkilileri ise temyiz taleplerinin meşru olmadığını; bazı avukatların müvekkilerini hapisten çıkarmak için manevra alanı yaratmaya çalıştıklarını söylüyor. Uluslararası hukuk uzmanı Ruth Wedgewood ise şunları söylüyor: "Uygulama, özel hayatın gizliliği ilkesiyle istihbarat ve güvenlik gereksinimleri arasındaki çatışmanın tipik bir örneği."

George Washington Üniversitesi hukuk profesörü Jonathan Turley ise yönetimin zanlıları mahkum etmek için tartışmalı yollardan kanıt elde etmemesi gerektiğini söylüyor: "Bu işi doğru yapmamız, tüm dünyaya yanlış hareket etmediğimizi göstermemiz gerekiyor. Herkesin, adalet terazisinin dengesini usülsüz yollarla bozmadığımıza inanması gerekir, bu güveni sağlama yükümlülüğü de yönetime düşüyor."

Bush yönetimi, telefon dinletme yetkisinin yasal olduğunu ve Başkan’ın 11 Eylül terör saldırılarından sonra Kongre’nin kendisine verdiği yetki çerçevesinde hareket ettiğini savunuyor.

New York Times gazetesi ise yönetimin Dış İstihbarat İzleme Yasası’nın gerektirdiği şekilde mahkemeden izin almadan binlerce Amerikalının telefonlarının dinlendiğini ve elektronik posta mesajlarının izlendiğini yazdı.

XS
SM
MD
LG