Erişilebilirlik

Tsunami Kurbanları Tüm Dünyada Anılıyor


Hint Okyanusunda 230 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan tsunami felaketinin birinci yıldönümü Endonezya, Sri Lanka, Tayland ve Hindistan’da törenlerle anıldı. Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, Banda Açe bölgesinde düzenlenen anma törenine katıldı. Törende, sabah saat 8.16’da yeni kurulan ‘tsunami erken uyarı’ sisteminin sirenleri çalındı. Devlet Başkanı Yudhoyono, yaptıkları yardımlar için uluslararası topluma teşekkür etti. Endonezya’da 170 BİN kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Sri Lanka’daki tören ise, dev bir dalganın yolcu trenini devirip bini aşkın kişiyi öldürdüğü Peraliya köyünde yapıldı. Törenlerde iki dakikalık saygı duruşunun ardından, Devlet Başkanı Mahinda Raj-A-Pakse, dev dalga şeklindeki anıtın açılışını yaptı. Sri Lanka’da da toplam 30 BİN kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Tayland Başbakanı Taksin Şinawatra ise tsunami’nin en çok tahribata yolaçtığı Khao Lak kumsalında dikilecek anıtın temelini attı..Tayland’da 8 bin kişi ölmüştü..

Hindistan’da 18 bin tsunami kurbanı için anma törenleri düzenlendi..

Tsunami felaketinde yaşamlarını yitiren Batılı turistler için de İsveç, Norveç, Almanya ve Finlandiya’da özel anma törenleri düzenlendi.

Bush: 'Amerikalılar Yanınızda'

Başkan Bush, geçen yıl meydana gelen tsunami faciasının mağdurlarına yardımcı olma yönündeki kararlılıklarının sürdüğünü bildirdi.

Noel tatilini Teksas’taki çiftliğinde geçiren Başkan Bush, felaketzedelerin her zaman Amerikalıların kalbinde olduğunu söyledi.

Bush aynı zamanda Amerikan ordusunun, yardım görevlilerinin ve mağdurlara mali katkı yapanların çabalarını övdü.

XS
SM
MD
LG