Erişilebilirlik

BM'den Kıbrıs Girişimi


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, 2005 yılında örgütün yaptıklarını değerlendirmek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Söz konusu toplantında özellikle Irak’ta Petrol Karşılığı Gıda programıyla ilgili gazetecilerin sert sorularına muhatap olan Annan’a Kıbrıs konusunda da bir çok soru soruldu. Annan, gazetecilerin sorularına cevaben Kıbrıs’ta kalıcı çözümü getirecek şartların henüz olgunlaştığına inanmadığını söyledi.

Kıbrıs Türk ve Rum liderleriyle sonbaharda biraraya geldiği zaman, iki tarafa da Kıbrıs’a ilişkin BM iyi niyet misyonunun hala tarafların hizmetinde olduğunu vurguladığını hatırlatan Annan, henüz her iki tarafın da bir çözüme varmak için gerekli olan sert pazarlığa samimi olarak girmeye hazır olmadığına inandığını belirtti.

Genel Sekreter, bir gazetecinin, Kıbrıs sorununa ilişkin kendi adını taşıyan yeni bir plan hazırlayıp hazırlamayacağını sorması üzerine, “bence planın ismi önemli değil. Önemli olan, sonuçta iki tarafı da harekete geçirecek, her ikisinin de üzerinde anlaşacağı ve birleşip barış içinde yaşayacağı bir planın masada olması” dedi.

Türk kesimine uygulanan izolasyonların kaldırılması için Avrupa Birliği’ni devreye soktuğunu vurgulayan Annan, kuzey Kıbrıs’ın ekonomik kalkınmasına yardım etmek için önemli miktarda para verilmesini de onayladığını belirtti.

Ancak bürokratik engellerin bu konuda ilerlenmesine izin vermediğini kaydeden Annan bu konunun kısa bir sürede çözümleneceğini umduğunu söyledi

“Kuzey’e yardımda bulunmak için girişimlerde bulunmamız gerektiğini gösteren bir raporu da Güvenlik Konseyi’ne sundum; ama Konsey bu raporu hâlâ bekletiyor; henüz bir tepki vermiş değil” diyen Annan, ancak bu konuyla meşgul olmaya devam edeceğini vurguladı. New York’a ziyaretleri sırasına hem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Annan’ın raporunu Güvenlik Konseyi’nin bekletiyor olmasını eleştirmişlerdi.

Annan, ayrıca Kıbrıs’a ilişkin görüşme sürecini yeniden başlatmak için zamanın uygun olup olmadığına karar vermek amacıyla, bölgeye düzenli olarak özel temsilciler göndereceğini açıkladı.

BM kaynakları, Annan’ın, İngiliz büyükelçi Kieran Prendergast’tan boşalan siyasi işlerden sorumlu yardımcılığına atadığı İbrahim Gambari’yi, gelecek ay içinde Lefkoşa-Ankara ve Atina’ya göndermeyi planladığını belirttiler.

Gambari’nin, hem Türk ve Rum liderlerle tanışması, hem de müzakerelerin yeniden başlatabilmesi için yeniden tarafların görüşlerini alması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG