Erişilebilirlik

22 Aralık 2005: 'Akıllı Tasarım' Teorisine Tepkilere Yer Veriliyor


Washington Post Irak’tan gelen seçim sonuçlarını değerlendirirken, etnik ve dini temelli partilerin kazançlı çıktığını belirtiyor ve bunun da yeni hükümetin kurulması çalışmalarında önemli bir sorun oluşturduğunu vurguluyor. Gazete, Irak’ta geniş tabanlı bir hükümet kurulabilmesi için Şiilerin, Sünnilerin ve Kürtlerin ciddi tavizler vermesi gerektiğini kaydediyor ve bunun için de Amerika’nın ağırlığını koymasının şart olduğu görüşüne yer veriyor:

"Amerika’nın Bağdat büyükelçisi Zalmay Halilzad, yapılması gerekenlerin farkında. Geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada, sadece ulusal uzlaşının değil, aynı zamanda ülkeyi iç savaşa sürükleyen milis gruplarının dağıtılmasının da gerekli olduğunu söyledi. Önümüzdeki birkaç ay içinde, Irak’ın böyle bir savaşa mı sürükleneceği, yoksa demokratik bir ulusal uzlaşma mı sağlayacağı belli olacak. Bush yönetimi, her ne kadar Iraklıların seçeceği yolu belirleme imkanına sahip değilse de, Irak’ta demokrasiyi tercih edenleri öne çıkarmak için elinden gelen her şeyi yapmalıdır."

New York Times ise, Ortadoğu’nun bir başka sorunlu bölgesi; Filistin’deki seçim tartışmalarını mercek altına alıyor. Gazete, Hamas adaylarının da seçime katılması durumunda İsrail’in Doğu Kudüs’te yaşayan Arapların oy kullanmasına izin vermeyeceği yönündeki açıklamasını eleştiriyor. Gazete, Hamas’ın seçime sokulmamasının veya seçimin iptal edilmesinin örgütü daha da güçlendireceği yorumunda bulunuyor.

"Bush yönetimi, İsrail’in Doğu Kudüs’teki Filistinlilerin oy kullanmasını engelleme kararından vazgeçmesi için yaptığı baskıyı sürdürmelidir. İsrail’in bu tavrının tek amacı, Filistin yönetimi başkanı Mahmud Abbas’ı seçimleri iptal etmeye zorlamak olabilir. Ancak Bush yönetimi ve İsrail, Ortadoğu’da barışa giden tek yolun demokrasi olduğuna gerçekten inanıyorsa, buna bir şans vermelidir."

Pennsylvania eyaletinde bir mahkemenin, okullarda Darwin’in evrim teorisi yerine "Akıllı Tasarım" adı altında yaradılış teorisinin öğretilmesini reddetme kararı Amerikan kamuoyunda büyük tartışmalara yol açtı. USA Today de, Akıllı Tasarım teorisinin bilimsel değil dinsel bir temele dayandığını belirtiyor ve evrim teorisiyle kıyaslanmasının yanlış olduğunu savunuyor:

"Tıpkı evrim teorisiyle dinin çatışma içinde olması gerekmediği gibi, Akıllı tasarım ve yaratılış teorisinin okullarda okutulması konusunda da bir tartışma yaşanması gerekmiyor. Bu anlayış, Amerikan kültürünün ve tarihinin bir parçasıdır. Ama, Akıllı Tasarım teorisini, evrim teorisine bilimsel bir alternatif gibi göstermeye kalkmayın."

Los Angeles Times da, bilimin test edilebilen doğal olaylarla ilgilendiğini hatırlatıyor ve doğaüstü bir gücün incelenmesinin bilimin tanımı dışında kaldığı görüşüne yer veriyor. Gazete, mahkemenin kararına rağmen, dinci grupların yaratılış teorisini müfredata sokma yönündeki çabalarının süreceği öngörüsünde de bulunuyor:

"Bilim, kutsal bir gücün maddi dünyadaki rolünü ne reddeder ne de onaylar. Bu, daha etkileyici olan felsefenin ve dinin konusudur. Akıllı Tasarım düşüncesi de bunların kapsamına girer. Bu davanın açılmasına neden olan Dover'daki yerel yöneticiler son seçimi kaybetti. Ancak başka yerlerdeki yetkililerin akademik standartları yükseltmek yerine yasal sorunlar yaratma çabasına devam edeceğinden hiç kuşkumuz yok. Belki mahkemenin aldığı karar, bu grup içinde daha akıllı olanların benzer girişimlerden vazgeçmesini sağlar."
XS
SM
MD
LG