Erişilebilirlik

21 Aralık 2005: Orhan Pamuk Davası Yorum Sayfalarından Düşmüyor


New York Times, yazar Orhan Pamuk hakkında Türklüğe hakaret iddiasıyla açılan davayı, “Türkiye yargılanıyor” başlıklı bir makaleyle değerlendiriyor. Duruşmanın ertelenmesini, davanın düşürülmesi açısından bir fırsat olarak yorumlayan gazete, bu davanın Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği için ne kadar istekli olduğu sorusunu da gündeme getirdiğini yazıyor:

"Adalet bakanlığının vereceği karar, yıllardır ulusal birliği temel özgürlüklerin önüne koyan Türkiye’nin bugün geldiği noktayı da ortaya koyacaktır. Orhan Pamuk hakkında açılan davanın düşürülmesi ve yargılandığı 301. maddedeki boşlukların giderilmesi, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesi için atılması gereken önemli adımlar arasındadır. Türkiye’deki kurumların çıkartılan yeni yasaları benimsemesi ise daha büyük önem taşımaktadır."

Washington Post, Dünya Ticaret Örgütü’nün geçen hafta Hong Kong’da yaptığı toplantıyı “boşa harcanmış bir fırsat” olarak yorumluyor. Küresel refahın artırılması ve küresel ticaretin liberalleştirilmesi yönündeki önemli bir fırsatın heba edildiğini savunan gazete, bundan en zararlı çıkacak kesimin ise yoksul ülkeler olduğunu vurguluyor:

"Hong Kong’daki zirveye katılanlar, çabalarını sürdüreceklerini söyleyerek dağıldılar. İlkbaharda Cenevre’de yeniden toplanacaklar. Ancak zaman hızla daralıyor. Alınacak kararların, Başkan Bush’a ticareti teşvik amacıyla verilen yetkinin süresi dolmadan önce Kongreden geçebilmesi için, görüşmelerin gelecek yıl sonuna kadar bitirilmesi gerekiyor. Eğer görüşme maratonundan bir sonuç çıkmazsa, küresel serbest ticaret konusundaki beklentilerin gerçekleşmemesinden duyulan rahatsızlık daha da artacaktır."

Boston Globe ise Irak’taki seçimlerin henüz sonucu netleşmese bile, daha şimdiden olumlu değişimlere yol açtığı görüşüne yer veriyor. Irak’taki Sünnilerin seçime katılımını önemli bir gelişme olarak değerlendiren gazete, Ebu Musab el Zerkavi önderliğindeki yabancı militanlarla Amerikan işgaline karşı çıkan Sünni örgütler arasında seçimler konusunda yaşanan görüş ayrılığının daha da önemli hale geldiğini vurguluyor:

"Zerkavi ile direnişçilerin büyük bir çoğunluğunu oluşturan Sünni Araplar arasında birdenbire ortaya çıkan bu anlaşmazlık, El Kaide üyesi fanatiklerin dışlanması ve Sünni örgütlerin siyasi mücadeleye çekilmesi için önemli bir fırsat sunuyor. Ancak bu stratejinin başarıya ulaşabilmesi için, Sünnilere iktidarda önemli bir yer verilmesi gerekiyor. Ayrıca yapılacak anayasa değişikliği kapsamında Irak’ın petrol gelirlerinden Sünnilere de pay verilmesi gerekiyor."

Los Angeles Times, İran cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’ın bir tehdit oluşturduğunu savunuyor ve “İsrail haritadan silinmelidir” açıklamasını hatırlatıyor. Gazete, Ahmedinecad yönetimindeki İran’ın nükleer silah geliştirmesinin mutlaka önlenmesi gerektiği görüşüne yer veriyor ve Tahran’ın nükleer silah sahibi olması durumunda, sadece İsrail için değil, bölge güvenliği için de tehlike oluşturacağını yazıyor:

"İngiltere, Fransa ve Almanya, Tahran’ın nükleer silah geliştirme isteğini önlemek için yürütülen çabalara öncülük ediyor. Bu konudaki görüşmelere gelecek hafta Viyana’da devam edilecek. Ancak Ahmedinejad’ın soykırımı inkar etmesi ve İsrail’in yok edilmesi çağrısında bulunması, sadece Ortadoğu’nun ve Avrupa’nın sorunu değildir. Eğer Tahran, nükleer silah geliştirmekten vazgeçmez ve nükleer tesislerini uluslar arası denetçilere açmazsa, Birleşmiş Milletler yaptırım uygulamaya hazır olmalıdır."

XS
SM
MD
LG