Erişilebilirlik

Telefonları Dinleme Talimatı


Başkan Bush’un Ulusal Güvenlik Dairesine, Amerika’da telefon konuşmalarını mahkeme kararı olmadan dinlemeleri için gizli emir verdiği bildiriliyor.

Haberi veren New York Times gazetesi, olayı daire yetkililerinden öğrendiğini bildirdi. Yetkililer, terör faaliyetlerini izleme amacıyla verilen bu emri, yasaları ihlal edebileceğinden kaygı duydukları için gazeteye sızdırdı.

Gazeteye göre yetkililer, dairenin Amerika dışından istihbarat toplamakla görevli olduğunu, ancak 2002 yılından bu yana, Amerika’dan yurtdışına yapılan telefon konuşmaları ve gönderilen elektronik posta mesajlarını mahkeme kararı olmaksızın dinlediğini ve izlediğini açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan, ulusal güvenlik gerekçesiyle istihbarat konularında yorum yapmayacağını söylerken, Başkan Bush’un New York Times’dan haberi yayınlamamasını istediği iddiasını doğrulamaktan kaçındı.

New York Times, Beyaz Saray’a bağlı Ulusal Güvenlik Dairesi’nin, 2002 yılındanberi 500 kadar kişinin telefonunu mahkeme kararı olmadan dinlediğini savundu.

Gazetenin haberi, Senato’da 11 Eylül’den sonra bireysel hak ve özgürlükleri ciddi biçimde sınırlayan Yurtseverlik Yasası’nın uzatılması konusunda tartışmaların yaşandığı bir zamana denk geldi.

Bush yönetimi, yılbaşından önce sözkonusu yasada geçen bazı maddeleri, kalıcı hale dönüştürmeye çalışırken, hem Senato’nun hem de insan hakları örgütlerinin direnişiyle karşılaşıyor.

Washington’da böyle bir siyasi ortam yaşanırken, New York Times gazetesi, Beyaz Saray’a bağlı olarak çalışan Ulusal Güvenlik Dairesi’nin, yetkisi olmadan telefonları dinlediğini iddia etti.

Gazete, haberi, muhabirlerinin, şu anda veya daha önce Bush yönetiminde görev yapan 10'dan fazla yetkiliyle, gizlilik anlaşması çerçevesinde yaptıkları mülakatlara dayandırdı.

New York Times, Başkan Bush’un 11 Eylül’den sonra Ulusal Güvenlik Dairesine, mahkeme kararı olmadan uluslararası ve ülke içindeki telefon konuşmalarını dinleme, elektronik posta mesajlarını izleme yetkisi verdiğini bildirdi.

Bu kapsamda binlerce kişinin telefon ve e-mail trafiğinin izlendiği tahmin ediliyor. Ulusal Güvenlik Dairesi'nin, Bush yönetiminin bu uygulamasından önce telefon dinlemek veya e-mailleri izlemek için mahkemeden izin alması gerekiyordu ve yetki alanı genelde yabancı büyükelçilikler ve misyonlarla sınırlıydı.

Hükümet yetkilileri, Ulusal Güvenlik Dairesi’nin söz konusu uygulamasının birçok terörist saldırıyı önlediğini savunuyorlar. Ancak, Ulusal Güvenlik Dairesi’nin birçok çalışanı, üstlerinin tam tersine, uygulamanın yasal olmadığı kaygısını taşıyorlar.

New York Times’in haberine göre Daire’nin birçok çalışanı bu kaygıdan dolayı programda yer almayı reddedince, yetkililer, programa 2003 yılında bazı sınırlamalar getirerek, askıya aldılar.

Bush yönetiminin, Ulusal Güvenlik Dairesi’nin programıyla ilgili olarak Kongre liderlerine bilgi verdiği belirtiliyor. Gazetenin haberi üzerine açıklamada bulunan Amerikan Medeni Özgürlükler Birliği (ACLU) hükümetin Amerikalılar’ın bireysel hak ve özgürlüklerini bu derecede ihlal etmesinin şok edici olduğunu söyledi.

Örgüt ayırıca sözkonusu uygulamanın federal yasaları ihlal ettiğine dikkat çekti. New York Times gazetesi, haberi, Beyaz Saray’ın isteği üzerine bir yıl yayınlamadığını açıklarken, bunun sebebi olarak da süregelen soruşturmaları tehlikeye atmama kaygısını gösterdi.

XS
SM
MD
LG