Erişilebilirlik

14 Aralık 2005: Irak Seçimleri, Lübnan'daki Siyasi Durum, Küresel Isınma...


New York Times, Irak’ta yarın yapılacak seçimin büyük önem taşıdığını vurguluyor ve oluşacak Meclisin, anayasa değişikliğini yapacak olan özel komisyonu de belirleyeceğini hatırlatıyor. Özellikle Sünnilerin mevcut anayasaya karşı çıktığını kaydeden gazete, Irak’ın bütünlüğünün korunması ve demokrasinin gelişmesi açısından ülkedeki farklı grupların bir uzlaşmaya varmasının şart olduğu görüşüne yer veriyor:

"Dinci Şii partilerin oluşturduğu güçlü ittifak içinde bazı sorunlar baş gösteriyor. İki büyük Şii partisinin liderlerinin aksine Iraklı Şiilerin büyük çoğunluğu köktendinci değil. Şiilerin daha değişik biçimlerde temsil edilmesi ve şu anda Irak güvenlik güçleri içinde önemli bir yer tutan parti milislerinin etkisinin azalması, olumlu gelişmeler olacaktır. Böylece Sünniler de kendilerini daha fazla güvende hissedecektir. Demokrasi, çoğunluğun yönetimidir ama nüfusun geri kalan kısmına rağmen yürütülen bir yönetim biçimi değildir."

Boston Globe, Suriye karşıtı görüşleriyle tanınan Lübnanlı gazeteci ve milletvekili Cibran Tueni’nin bombalı bir saldırıda öldürülmesini değerlendiriyor. Birleşmiş Milletler’in, eski Lübnan başbakanı Refik Hariri’nin ölümünden Suriye’yi sorumlu tutan ikinci bir rapor hazırladığını hatırlatan gazete, Tueni’nin ölümünün de kapsamlı bir biçimde soruşturulmasını istiyor:

"Lübnanlı bir çok yazar ve siyasetçi, Suriye’deki Beşar Esad yönetiminin, Birleşmiş Milletler’in sürdürdüğü soruşturmayı ve Suriyeli yetkililerin adaletin önüne çıkarılması çabalarını önlemek amacıyla büyük bir şiddet hareketi başlatacağı uyarısında bulunmuştu. Tueni cinayetinin ardından bu uyarı artık göz ardı edilemez. Uluslar arası topluluk, Tueni’ye karşı borcunu ödemek için, hem O’nun hem de Şam yönetimine karşı çıktıkları için öldürülen diğer Lübnanlıların katillerini bulmalı ve adaletin önüne çıkarmalıdır."

Washington Post, Bush yönetiminin Kanada’nın Montreal kentinde düzenlenen küresel ısınma konferansındaki tavrını eleştiriyor. Bush yönetiminin sera etkisi yapan gazların emisyonunun azaltılmasında bağlayıcı bir karara karşı çıktığını ifade eden gazete, bunun uzun vadede Amerikan şirketlerini de zora sokacağı görüşünü savunuyor:

"İş dünyasından yana olduğu varsayılan bir yönetim, şirketler için en kötü şeyin düzenleyici kurallardaki belirsizlik olduğunu anlamalıdır. Emisyon pazarlıklarında yer almayı reddeden Bush yönetimi, belirsizliğe neden olmaktadır. Çünkü herkes, mevcut durumun sürdürülemeyeceğini düşünüyor. Şirketler, bu yönetim gidip yerine yeni bir yönetim geldiğinde ne yapacaklarını bilemiyor. Dolayısıyla Bush yönetiminin karbon emisyonları konusunda nasıl mantıklı kararlar alması gerekiyor."

USA Today ise bazı maddelerinin yürürlük süresi yıl sonunda dolacak olan Yurtseverlik Yasasını mercek altına alıyor. Gazete, yasanın 11 Eylül saldırıları sonrasındaki korku ve tepki ortamında hazırlandığını belirtiyor ve temel özgürlükleri tehdit eden maddelerin, günün şartlarına göre yeniden düzenlenmesi çağrısında bulunuyor:

"Bush yönetimi ve Kongredeki müttefikler,i özel hayatın ve temel özgürlüklerin korunmasına yönelik çağrıları şimdiye kadar reddetti. Bazı Kongre üyeleri ise yasadaki hataların düzeltilebilmesi için üç aylık ek süre istiyor. Bu talep mantıklı gözüküyor. Gerçek yurtseverlik sadece kolluk güçlerine ihtiyaç duydukları yetkileri vermekten ibaret değildir. Aynı zamanda bu yetkilerin suiistimaline karşı vatandaşları koruyacak önlemlerin de alınmasıdır."
XS
SM
MD
LG