Erişilebilirlik

'Irak Seçimi Tarihi Dönüm Noktası'


Başkan Bush Irak’ta yarın yapılacak seçimlerin “tarihi dönüm noktası” olacağını söyledi.

Bush, Irak seçimi öncesinde Washington’da Woodrow Wilson Siyasi Araştırmalar Merkezi’nde bir konuşma yaptı.

Başkan, Irak’taki gelişmeler konusunda son haftalarda yaptığı bu dördüncü konuşmada, Irak’ın Arap dünyasındaki tek anayasal demokrasi olacağını belirtti.

Bush, Irak’ta savaşa girme kararını savunurken yine El Kaide örgütünün, 11 Eylül 2001’de Amerika’ya karşı giriştiği terör saldırılarından sözetti ve bu saldırıların, Amerika’nın karşı karşıya olduğu tehditler konusundaki görüşünü tamamen değiştirdiğini söyledi.

Bush, “Amerika bu tehditlerin tamamen gerçekleşmesini bekleseydi, çok geç kalmış olurdu” dedi. Saddam Hüseyin’e karşı harekete geçmenin bu yüzden gerekli olduğunu söyleyen Başkan, devrik Irak liderinin dünya için bir tehdit oluşturduğunu savundu.

Bush, Amerika’nın Irak’ı işgal etme kararında dünyanın değişik yerlerinden gelen istihbaratın esas alındığını belirtti ancak bu istihbaratın büyük bölümünün hatalı olduğunun da görüldüğünü söyledi.

Başkan, Saddam Hüseyin’i görevden uzaklaştırma kararının yerinde olduğunu ise ısrarla vurguladı. Bush, bugün dördüncüsünü yaptığı bu konuşmalarla Amerikan kamu oyunda kaybettiği desteği yeniden kazanmayı amaçlıyor.

Başkan’ın konuşmasından önce basın toplantısı düzenleyen Demokrat liderler, Bush’u başarı için gerçek bir strateji belirlemeye çağırdı. Senato Demokrat azınlık lideri Harry Reid, 41 Demokrat üyenin Bush’a, seçim sonrası Irak’ta doğru adımlar atmasını isteyen bir mektup gönderdiğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG