Erişilebilirlik

AB, KKTC Konusunda Anlaşamadı


KKTC’yi içinde bulunduğu izolasyon durumundan kurtarmak amacıyla hazırlanan mali yardım ve doğrudan ticaret tüzükleri konusunda 18 aydır yaşanan tıkanıklık aşılamadı.

Mali yardımın onaylanmasını sağlamak amacıyla bir deklarasyon hazırlayan ancak buna doğrudan ticareti dahil etmeyen Avrupa Birliği Komisyonu geri adım attı.

Türkiye ve KKTC’den gelen uyarı tonu yüksek mesajları değerlendiren Komisyon, “deklarasyon için ortamın uygun olmadığını” belirterek belgeyi askıya aldı.

Tüzükler konusu dünkü AB Daimi Temsilciler Komitesi’nin (COREPER) gündemindeydi. AB Komisyonu toplantıda tüzüklere ilişkin görüşünü sundu. Komisyon, doğrudan ticareti Yeşil Hat’a indirgeyen, Maraş’ın Rumlara verilmesini ve Gazimagosa Limanı’nın ortak işletilmesini isteyen, mülkiyet sorununun da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları çerçevesinde çözülmesini talep eden deklarasyon konusundaki ısrarından vazgeçti.

Komisyon’un Rum Kesimi’nin isteklerini yansıtan görüşlerden oluşan deklarasyon konusunda geri adım atmasında KKTC’nin net tepkisinin ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’le AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinin etkili olduğu belirtiliyor.

Rehn, COREPER’den tüzükler konusunda yeni bir öneri hazırlamak amacıyla “düşünme süresi” istedi. Komisyon’un bu yaklaşımı üzerine COREPER’de tüzüklere ilişkin ciddi bir tartışma yaşanmadı.

Konunun hafta başında olağanüstü nitelikli bir COREPER toplantısında tekrar ele alınması bekleniyor.

Bu arada NATO dışişleri bakanları da Brüksel’de bir araya geldi. NATO toplantısının en somut sonuçlarından birini ise Afganistan’da görev yapan Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF)askerlerinin sayısının 9 binden 15 bine çıkarılması kararının alınması oluşturdu.

Bu kararla birlikte NATO askerlerinin görev yeri de ülkenin üçte ikisini kapsayacak şekilde genişleyecek. NATO askerleri ülkede güvenlik ve istikrarın korunmasının yanı sıra, Afgan güvenlik güçlerine destek olup eğitim verecek.

Bu karar bölgede 18 bin asker bulunduran ABD’nin de elini rahatlatacak. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da CIA’ye yönelik suçlamalar konusunda yaptığı açıklamada terör şüphelilerine işkence uygulanmadığı vurgusunu yineledi. Rice, terörle mücadelenin önemine değindi ve bu mücadelede yasalar dahilinde her türlü yöntemin kullanılacağını kaydetti. Rice uygulanan politikaların istismarı konusunda verilebilecek tek sözün sorumluların cezalandırılması olduğunu ifade etti.

XS
SM
MD
LG