Erişilebilirlik

Bush: "Irak'ta Gelişme Oluyor"


Başkan Bush, Irak’ta sağlanan ekonomik ilerlemenin halkına daha iyi bir gelecek umudu verdiğini söyledi.

Washington’da yaptığı konuşmada Irak politikasını savunan Bush, özellikle yardım projeleri ve imar çalışmaları üzerinde durdu.

Irak’ın yeniden inşasının beklendiği kadar hızlı gelişmediğini kabul eden Bush, bundan güvenlik sorunlarını ve ülkeyi tahrip eden Saddam Hüseyin rejimini sorumlu tuttu.

Bush, buna karşılık, halkının günlük yaşamlarında somut ilerleme gördüğünü söylediği Necef ve Musul kentlerini başarı örneği olarak gösterdi. Başkan, bu ilerlemeye rağmen Irak'ta yolsuzluk yapılan alanlar bulunduğunu belirtti. Bush, Bağdat'taki Amerikan Büyükelçiliğinin, ülkenin yeniden imarı için harcanan paranın hesabını, Iraklı yetkililerden sorduğunu söyledi.

Başkan, Irak’la ilgili son konuşmasını geçen hafta yapmış ve zafere giden stratejinin ekonomi, siyaset ve güvenlik unsurlarından oluştuğunu söylemişti.

Bush’un Amerikan halkından gördüğü destek, büyük ölçüde Irak savaşı nedeniyle, en alt düzeye inmiş bulunuyor.

ABD Kongresi'nin Demokrat Partili üyeleri, Irak'taki durum konusunda duyulan kaygıların yerinde olduğunu belirtiyor. Temsilciler Meclisi Demokrat Parti Grup Lideri Nancy Pelosi, Başkan Bush'un Irak'taki gerçeklerden uzak olduğunu söyledi. Pelosi, Başkan Bush'un Irak'ta savaş açma kararının hatalı olduğunu ve bugün durumun düzeldiğini söylemekle gerçek durumu yansıtmadığını öne sürdü.

Başkan Bush'un, Pazartesi günü de Irak'taki siyasi durum hakkında bir konuşma yapması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG