Erişilebilirlik

Kadına Şiddet Avrupa'da da Artıyor


Türkiye’nin yanısıra Avrupa’da yaşayan Türkler arasında kadına yönelik şiddet ve namus cinayetlerinin önüne geçebilmenin yolları aranıyor, konu sosyo-kültürel boyutlarıyla da tartışılıyor.

Hollanda, Avrupa’da, genel nüfus içinde Türklerin oranının en yüksek olduğu ülke. Hollanda hükümeti Türkler arasında kadına yönelik aile-içi şiddetin din ya da bölgeye özgü bir konu olup olmadığını araştırıyor. Hollanda polis teşkilatı bu çalışmaya öncülük ediyor ve bugünlerde üç Hollandalı polis yetkilisi Türkiye’de araştırma yapıyor.

Bunlardan, Türk kökenli Ali Sezer, Hollanda’da Türkler arasında kadına yönelik töre ve namus cinayetleri konusunda, şu anda bulunduğu İstanbul’dan, Fuat Kozluklu’nun sorularını yanıtladı.

Hollanda polis teşkilatında görevli Ali Sezer, iki Hollandalı meslekdaşıyla birlikte, kadına yönelik şiddet, töre ve namus cinayetleri hakkında inceleme yapmak üzere gittiği İstanbul’da, Valilik Kadın Hakları Komisyonu Başkanı avukat Vildan Yirmibeşoğlu ile görüştü.

Yirmibeşoğlu’nun, töre ve namus cinayetleri ile kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet olaylarını araştıran raporu son günlerde yayınlandı. Rapora göre, sadece 2005 yılında aile içi şiddet nedeniyle 2941 kadın valilikten yardım istedi. Avukat Yirmibeşoğlu, kadını hedef alan aile içi şiddetin temel nedenleri hakkında bilgi verdi.

Fuat Kozluklu'nun Sezer ve Yirmibeşoğlu'yla yaptığı söyleşilere yukarıdaki Real Audio bağlantısından ulaşabilirsiniz.

XS
SM
MD
LG