Erişilebilirlik

'Civa İçeren Balık Yemek Sağlığa Zararlı'


Balık değerli bir vitamin kaynağı ve Omega-Üç açısından çok zengin. Omega-Üç yağı, kanın pıhtılaşmasını önlediği gibi, kalp atışlarını düzene sokuyor ve enfeksiyon riskini azaltıyor. Bütün bunlar da kalp krizi tehlikesini azaltırken, beynin daha iyi çalışmasını sağlıyor.

Ancak Amerikan hükümeti ve çevreci gruplara göre, bazı balık türlerinde aşırı miktarda civa bulunuyor. Bu zehirli madde özellikle doğmamış bebeklerde beynin gelişmesini engelliyor. Balığın yarar ve zararlarına ilişkin bu çelişkili bilgiler tüketicileri kararsızlığa itiyor. Indiana’daki Purdue Üniversitesi gıda zehirlenmesi uzmanı Charles Santerre 250 adet somon, ton balığı ve uskumru konservesini incelemiş. Santerre araştırmayla ilgili şunları söylüyor: "Ton balığı konservesini incelediğimiz zaman civa düzeyinin çok düşük olduğunu gördük. Bu yüzden bebek bekleyen ve çocuk emziren kadınlarla küçük çocukların bu balıktan yemesini tavsiye ediyoruz."

Şimdiye kadar balıkta civa olup olmadığını anlamanın tek yolu konserveleri testten geçirmekti ama yeni teknolojiler bunu kolaylaştırdı. California’daki MicroAnalytical Systems adlı şirkette çalışan Malcolm Wittenberg, firmanın yeni civa ölçüm aletleri konusunda bilgi verdi. "Bu cihazlar, tüketicilere, belirli bir tür balıkta bulunması gereken ortalama civa miktarını ve teste tabi tutulan türdeki civanın toplamını gösteriyor." diye konuşan Wittenberg, balıklardaki civa miktarının çok farklı olabileceğine dikkat çekiyor: "Örneğin ton balığının bir türünde diğer türlerinden 300 kat fazla civa olduğunu görmek mümkün."

Uzman, bu aleti marketlerden alınan balıklardaki civa miktarının belirlenip etiketlere yazılmasında kullanmayı planlıyor. Doktor Jane Hightower, bunun tüketicileri bilgilendirme açısından harika bir cihaz olduğunu söylüyor: "Civa miktarını ölçüp yazmak, tüketicilere balığın kalitesini görme imkanı verecek, hayatlarını tehlikeye atmamış olacaklar."

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi’ne göre, balık paketlerinin üzerine civa miktarının yazılması, tüketicileri tedirgin edebilir. Joan Davis gibi annelerse bu görüşte değil. Davis’in 12 yaşındaki oğlu Matthew kanında aşırı miktarda civa olduğu belirlenmeden önce hergün balık yermiş. Davis, aşırı civanın Matthew’da öğrenme bozukluklarına yol açtığını anlatıyor.

Balıktaki civanın gözle görülür zararlarına rağmen şu ana kadar yalnızca California’daki küçük bir market zinciri balıklarda civa testi yapan cihazları kullanmayı kabul etti.

XS
SM
MD
LG