Erişilebilirlik

Bush: 'Irak'tan Çekilmiyoruz'


Başkan Bush, Irak’ın özgürlüğe kavuşması için verilen savaşı her geçen gün Iraklıların daha fazla üstlendiği görüşünü savundu.

Bush şöyle konuştu: "Iraklılar, demokrasilerini cesaret ve kararlılıkla savunuyor. Bugün bunun için savaşıyorlar. Özgürlük için savaşmaya yarın da devam edecekler."

Başkan, Iraklılar eğitilip savaşa tam hazır hale getirilince, bu ülkedeki Amerikan askerlerinin sayısının da değişim geçireceğini söyledi. Bu aşamanın zaman ve sabır gerektirdiğini söyleyen Bush, hedeflerine eninde sonunda ulaşacaklarını belirtti.

Başkan bununla birlikte, Irak’tan Amerikan askerlerinin çekilmesi konusunda yapay bir takvim vermeyeceğini açıkladı ve teröre karşı kazanılacak genel başarının öneminden söz etti. Siyasi kaygıların kararlarını etkilemeyeceğini söyleyen Bush, bu konuda görev başındaki komutanların tavsiyesini dinlemeye devam edeceğini kaydetti: "Irak’tan çekilmek için yapay bir tarih verilmesi, Amerika’nın zayıf ve güvenilmez bir müttefik olduğu izlenimi yaratır... Çekilmek için yapay bir tarih belirlemek, düşmanlarımıza, sabretmeleri durumunda, Amerika’nın dostlarını yarı yolda bırakıp kaçacağı mesajını verir."

Maryland eyaletinin başkenti Annapolis’teki Deniz Kuvvetleri Akademisi’nde konuşma yapan Başkan Bush, Irak politikasını ayrıntılı bir şekilde açıkladı. Irak savaşına verilen halk desteğinin giderek azaldığı, Amerikan Kongresi’nde savaşa muhalif görüşlerin arttığı ve Irak’ta verilen Amerikan kayıplarının çoğaldığı bir ortamda Bush, bu ülkede asker tutmaya devam etmenin doğru olduğunu savundu.

Bush’un konuşmasındaki önemli nokta, işin başında bazı hataların yapıldığını ilk kez açıklaması oldu. Ancak Bush, Irak güvenlik güçlerinin oluşturulması ve eğitilmesi sürecinde gelişme sağlandığı ve sürecin olumlu sonuçlar verdiğini öne sürdü.

Öte yandan Bush’un konuşmasından hemen önce Beyaz Saray, Irak’ta zafer kazanılmasını hedefleyen Amerikan ulusal stratejisini açıklayan 35 sayfalık bir belge yayınladı. Belgede Başkanın kısa ve uzun vadedeki Irak politikaları ve Irak’taki Amerikan askeri varlığının gerekçelerine yer verildi.
XS
SM
MD
LG