Erişilebilirlik

Bush Irak Stratejisini Anlatacak


Başkan Bush, görevde kaldığı sürece Irak’tan çekilmeyeceğini söyledi.

Başkan, Denver, Colorado’da yaptığı konuşmada Amerika’nın düşmanı yenilgiye uğratacağını belirtti. Başkan Bush bugün Washington yakınlarındaki Deniz Kuvvetleri Akademisi’nde Irak’la ilgili stratejisini anlatacak ve sağlanan ilerlemelerden söz edecek. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Başkan Irak kuvvetlerinin, eğitimi ve ülkenin güvenliğini sağlama görevini Koalisyon güçlerinden devralma süreciyle ilgili de bilgi verecek.

Gerektiği Kadar Irak'tayız

Başkan bu konuşmayı, izlediği Irak politikasına halk desteğinin azaldığı ve Kongre’de milletvekillerinin, askerlerin Irak’tan çekilmesi için takvim açıklanmasını istediği bir sırada yapıyor. Başkan, derhal çekilmeyi isteyenlerin kendisini etkileyemeyeceğini; teröre karşı savaşı mutlaka kazanmak zorunda olduklarını ve Irak’ta gerektiği kadar kalacaklarını söylüyor:

Başkan Bush, hem teröristleri yenilgiye uğratmak istediğini hem de Amerikan askerlerini geri getirmeye çalıştığını belirtiyor. Ancak Başkan, askerleri zafer kazanmadan çekmeyeceğini ve zafer için bir stratejisinin bulunduğunu vurguluyor. Başkan, Irak stratejisini anlatacağı konuşmayı Maryland eyaletinin başkenti Annapolis’teki Deniz Kuvvetleri Akademisi’nde yapacak.

"Irak'ın Amerikan Kuvvetlerine İhtiyacı Var"

Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan, bu konuşmanın önemini vurguladı ve Irak stratejisiyle ilgili bir dizi konuşmanın ilki olduğunu belirtti. Irak politikasında değişiklik yapması beklenmeyen Başkan, sağlanan ilerlemeleri vurgulayarak, Irak’ta Amerikan askeri varlığına ihtiyaç olduğunu anlatacak.

Başkan Bush dün Teksas’ta, Meksika sınırındaki el Passo’da incelemelerde bulunurken, gazeteciler kendisine Irak’la ilgili sorular yöneltti. Başkan, Irak’tan askerleri derhal çekmenin büyük bir hata olacağını belirtti ve siyasi kaygıların fikrini değiştiremeyeceğini söyledi.

Bush: "Halk Siyesi Karar İstemiyor"

Bush “halk benim siyasi kaygıyla karar almamı istemiyor. Benden, bölgedeki komutanların tavsiyelerine göre kararlar almam bekleniyor.” Dedi. Başkan Irak’tan çekilmeyi isteyen birçok politikacının bulunduğunu kabul ediyor, ancak bu tür bir adımın bütün dünyaya yanlış mesaj göndereceğini savunuyor.

Başkanın konuşmasından önce Beyaz Saray, Irak stratejisiyle ilgili bazı belgeler açıklayacak. Bunlar arasında Amerikan askerlerinin Irak’tan çekilme takvimi yer almıyor.

XS
SM
MD
LG