Erişilebilirlik

Saddam Mahkemede Yine Meydan Okudu


Irak devrik lideri Saddam Hüseyin bugün Bağdat'ta yeniden mahkeme önüne çıktı. 1982 yılında Duceyl’de 148 kişinin öldürülmesiyle ilgili olarak yargılanan Saddam Hüseyin, duruşmada mahkeme başkanını, işgalci güçlerin açtığı bir davaya yargıçlık ettiği için eleştirdi.

Mahkeme, iki saatlik oturumdan sonra duruşmalara 5 Aralık gününe kadar ara verilmesini kararlaştırdı. Bu süre içinde, öldürülen iki savunma avukatıyla, aldığı ölüm tehditleri üzerine Irak’ı terkeden üçüncü bir avukatın yerine yenileri bulunacak.

Bugünkü duruşmada Irak eski devlet başkanı yardımcısı Taha Yasin Ramazan, mahkeme tarafından atanan avukatları istemediğini açıkladı.

Ramazan’ın avukatlarından biri öldürülmüş, diğeri de uğradığı silahlı saldırıda yaralanmıştı. 19 Ekim’de başlayan ilk duruşma aynı gün 28 Kasım’a ertelenmişti.

Halkın Tepkileri

Devrik lider ve yardımcıları, Duceyl kasabasında 1982 yılında Saddam'a yönelik suikast girişiminin ardından, 148 kişinin öldürüldüğü katliamın talimatını vermekle suçlanıyor. Konuyla ilgili yargılamanın bugün yapılan ikinci oturumunda mahkeme heyeti başkanı Rıza Muhammet sakin ve anlayışlı tavrını sürdürdü.

Buna karşılık devrik lider Saddam Hüseyin, yargılamanın temel konusundan uzak meselelerle günü tamamlamayı başardı. Devrik lider, mahkeme salonuna getirilirken gardiyanların kendisine yaptığı yakışıksız muameleyi eleştirdi. Bunun üzerine Yargıç, polise bunun tekrarlamamasını söyleyeceğini ifade edince Saddam, ''onlara söylemenizi değil, emretmenizi istiyorum. Siz bir Iraklısınız onlar işgalcidir” diyerek ilk yargılamada ortaya koyduğu ulusal onuru savunan lider imajını sürdürdü.

Öte yandan Saddam'ı savunan avukatlara, ABD'nin Adalet eski Bakanlarından Ramsey Clark , Katar'ın Adalet eski Bakanı Necib El Nuaymi ve Ürdünlü avukat İsam El Gazzavi de katıldılar.

El Nuaymi mahkeme heyetine hitaben yaptığı konuşmada, mahkemenin meşruiyeti konusunu ilerleyen günlerde tekrar gündeme getireceklerini belirtti.

Iraklılar, Saddam ve yandaşlarının yargılanmasını ilgiyle takip ediyor. Bağdat’ın Tarihi El Zahavi kıraathanesinde toplananlar yargılamayı siyah beyaz bir televizyonun ekranından izledi. Ülkenin yarım asırlık geçmişine tanıklık eden bu mekanın müdavimlerinden 58 yaşındaki Mecit Haşim, Saddam’ın yargılanmasının uzatılmamasından yana. Ona göre Saddam kesinlikle suçlu. Haşim, cinayetlerin hepsinin Saddam’ın emri veya onayıyla işlendiğini düşünüyor.

Musa Arif ise yargılamaların adil ve şeffaf olması için gereken çabanın harcanmasını istiyor. Arif mahkemenin ülke dışına taşınması düşüncesinin kesinlikle yanlış olduğunun altını çizerek Saddam ve yardımcılarının yargılanmasına Irak’ta devam edilmesi gerektiğini düşünüyor.

XS
SM
MD
LG