Erişilebilirlik

Saddam Yeniden Yargı Karşısında


Irak polisi, Saddam Hüseyin’in davasına bakan baş yargıca suikast hazırladıkları gerekçesiyle, Kerkük’te 8 Sünni’nin tutuklandığını açıkladı.

Saddam Hüseyin’i yargılayan mahkeme, duruşmalara bugün devam edecek. İddia makamının ilk görgü tanıklarını çağırması bekleniyor. Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin ve 7 yardımcısı, 1982 yılında Düceyl’de 148 Şii’nin öldürülmesiyle ilgili olarak yargılanıyor.

Bu arada Irak eski Başbakanı İyad Allavi, Irak’ta şu andaki insan hakları ihlallerinin, Saddam Hüseyin dönemindekinden çok daha kötü olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Celal Talebani bu iddiaya derhal cevap vererek ciddi bir problem olmadığını söyledi.

15 Aralık’taki genel seçimler için adaylığını koyan Şii politikacı İyad Allawi, İngiliz Observer gazetesine verdiği demeçte, hükümetin gizli işkence merkezleri kurduğunu ve yargısız infazları desteklediğini söyledi. Allavi, İçişleri Bakanlığı’nı da, Sünnileri hedef alan saldırıları kamuoyunun dikkatinden saklamaya çalışmakla suçladı. Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ise İngiliz televizyonuna verdiği demeçte, işkence ve insan hakları ihlallerinin ciddi boyutta olmadığını söyledi.

Öte yandan Bağdat’ta bindikleri otomobil devrilen iki Amerikalı Kongre üyesi yaralandı. İki Kongre üyesi tedavi için Almanya’ya götürüldü.

XS
SM
MD
LG