Erişilebilirlik

Senato'dan Irak Hamlesi


Amerikan Senatosu, yönetimin, Irak konusunda, üç ayda bir Kongre’ye rapor sunmasına karar verdi. 19’a karşı 79 oyla kabul edilen ancak bağlayıcı olmayan kararda Iraklılara, ülkelerinin güvenliğini üslenme çağrısı da yapılıyor.

Demokrat Partililerin, yönetimin, Irak’taki askerlerin geri çekileceği tarihi açıklamasını isteyen karar tasarısı ise daha önce reddedildi.

Kongre’nin iki kanadında da Cumhuriyetçi parti çoğunlukta olduğu için tasarının Temsilciler Meclisi’nde de reddedilmesi mümkün.

Senatoya sunulan karar tasarılarından biri yönetimin Amerikan birliklerinin Irak’tan ne zaman çekileceği konusunda takvim açıklamasını öngörüyordu. Demokrat Parti tarafından sunulan bu tasarı, 40’a karşı 58 oyla reddedildi. Tasarıya hayır oyu veren senatörler, geri çekilme takviminin Amerika’yı zayıf düşüreceğini, Irak’ta direnişçilerin işini kolaylaştıracağının savundu.

Yönetimin Irak’taki askeri ve siyasi gelişmelerle ilgili olarak her üç ayda bir Kongreye bilgi vermesini öngören tasarı ise bazı Cumhuriyetçi partili senatörlerin de desteğiyle 19’a karşı 79 oyla kabul edildi. Bağlayıcı olmayan kararda, Irak’ta güvenliğinin gelecek yıldan itibaren aşamalı olarak Iraklılara devredilmesi de öngörülüyor.

Senato’nun kararını Japonya’da öğrenen Başkan kabul edilen tasarının kendi politikasına ters düşmediğini, tam aksine izlediği stratejiyle aynı doğrultuda olduğunu söyledi.

Başkan, Senato’nun Irak’taki gelişmelerden haberdar edilmek istemesinin gayet normal olduğunu belirtti ve “Bu Kongre’nin hakkıdır. Bizden işleyen bir plan hakkında bilgi vermemizi istiyorlar” dedi.

Amerika’da yapılan kamuoyu yoklamaları, halkın Irak’ta sağlanan gelişmeyi yeterli bulmadığını ve giderek artan kayıplardan kaygı duyduğunu gösteriyor. Buna Amerika Merkezi İstihbarat Örgütü CIA’nın yabancı ülkelerde gizli cezaevleri bulunduğu haberleri ve Irak’ta tutuklulara işkence yapıldığı iddiaları da eklenince Başkan’ın icraatından memnun olmayan seçmenlerin oranı rekor düzeye düştü. Tabii bu gelecek seçimlere hazırlanan Cumhuriyetçi Partili Kongre üyelerini de etkiliyor.

Başkan Bush, Demokrat partinin Irak’la ilgili eleştirilerini ise ısrarla reddediyor.

Bush, Amerika’nın Irak’ta başarılı olmasının hayati önem taşıdığını, demokratik bir rejim kurulmasının gelecek kuşakların da barış içinde yaşamasını mümkün kılacağını söyledi. Başkan, geri çekilme takviminin Senatoda reddedilmesinin yerinde bir karar olduğunu savundu.

Siyasal gözlemcilere göre, birçok Cumhuriyetçi Partili senatörün muhalefetteki Demokrat Partili Senatörlerle birlikte oy kullanması, parti içinde Irak konusunda hoşnutsuzluğun ve seçim kaygılarının arttığını gösteriyor.

Amerika’da Kongre seçimleri gelecek yıl yapılacak.

XS
SM
MD
LG