Erişilebilirlik

Rumlar AB Muharebe Grubunda


Avrupa Birliği içinde Türkiye’ye zorluk çıkarmak için her türlü fırsatı kullanan Kıbrıs, bu kez de savunma alanında kazanım elde etmeye çalışıyor. Türkiye’nin engellemesi nedeniyle NATO bağlantılı hiçbir ciddi girişimde yer alamayan Güney Kıbrıs, Avrupa Birliği savunmasında “etkin rol üstlenme” çabasında. Yunanistan’ın “organizasyonuyla” Rum Kesimi’nin Avrupa Birliği muharebe gruplarından birinde yer alması kesinleşti.

Güney Kıbrıs, savunma alanında geri kalmakla eleştirilen Avrupa Birliği’nin dünyanın her yerine müdahale edebilecek “muharebe grupları” projesine dahil oldu. Atina’nın iteklemesiyle gündeme gelen girişim çerçevesinde Yunanistan, Romanya, Bulgaristan ve Güney Kıbrıs bir muharebe grubu oluşturacaklar. Bu muharebe grubunun 2007’nin ikinci yarısında işlevsel hale gelmesi öngörülüyor.

Yunanistan’ın Romanya ve Bulgaristan’la muharebe grubu kurma yönünde girişimde bulunduğunu öğrenen Türkiye, bu gruba katılmayı ve bunun bir çeşit “Balkan muharebe grubu” haline dönüştürülmesini önermişti. Ancak Atina bu çağrıya olumlu yanıt vermedi ve Güney Kıbrıs’ı tercih etti. Diplomatik kaynaklar bu gelişmeyi Rum Kesimi’ni savunma alanında ön plana itme çabası olarak değerlendiriyorlar. Rumların Avrupa Birliği muharebe gruplarına dahil edilmesinin NATO ile Birlik arasında ilerleme sağlanamamasının nedeni olarak gösterilen Türkiye üzerinde baskıların arttığı bir döneme denk gelmesi de dikkat çekiyor.

Avrupa Birliği muharebe grupları projesinde Türkiye de yer alıyor. İtalya, Türkiye ve Romanya’dan oluşan muharebe grubu 2010 yılının ikinci yarısında işlevsel hale gelecek. Grup işlevsel hale geldikten sonra Avrupa Birliği operasyonlarında Türk askerleri de yer alacak. Ancak Türkiye, olası operasyonlara ilişkin karar mekanizmasında yer alamayacak, sadece koordinasyon toplantılarına katılacak.

Genelde 1500 askerden oluşan ve yüksek teknolojiye sahip silahlarla donatılan muharebe grupları, Avrupa Birliği’nin dünyanın herhangi bir yerindeki olaya çok kısa sürede müdahale edebilmesine olanak sağlamayı amaçlıyor.

XS
SM
MD
LG