Erişilebilirlik

Gül: 'Amerika'yla Ortak Çıkarlarımız Var'


Dışişleri Bakanı Abdullah Gül bugün Dışişleri Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü komisyonun açılışında yaptığı konuşmada birçok dış politika konusuna değindi.

Sunuş konuşmasında ilk olarak Avrupa Birliği ile ilişkileri değerlendiren Gül, 2005 yılının en önemli olaylarından birinin Türkiye’nin Avrupa Birliği ile müzakerelere başlaması olduğunu söyledi ve müzakere sürecinin kolay olmayacağını hatırlattı. Müzakere sürecinde haksız dayatmaları kabul etmeyeceklerini de söyleyen Abdullah Gül, ancak hiçbir zamanda Avrupa Birliği ile ilişkileri çatışma içinde yürütmeyeceğiz dedi.

Kıbrıs konusundaki çözümsüzlükten Rum kesimini sorumlu tutan Dışişleri Bakanı, adada adil bir çözüm için çabaların devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanı Gül’ün konuşmasında değindiği bir diğer konu ise, Türkiye- Amerika ilişkileri oldu. Amerika ile zaman zaman konulara yaklaşım farklılıklarının oluştuğunu ancak ilişkilerin sağlam bir ortaklık içinde devam ettiğini söyledi. “Amerika ile birçok konuda ortak çıkarlarımız var” diyen Abdullah Gül, hükümetin amacının da bu ilişkileri geliştirerek devam ettirmek olduğunu ifade etti.

Irak konusunda ise Türkiye’nin Irak’ın bütünlüğüne büyük önem verdiğini hatırlatan Dışişleri Bakanı, Kerkük’ün geleneksel çoğulcu yapısının korunması tarafımızdan takip ediliyor dedi. Kuzey Irak’taki PKK varlığı ile ilgili Türkiye’nin hassasiyetlerinin Irak’lı ve Amerika’lı yetkililere iletildiğini belirten Gül bu konuda yeni bir işbirliği sürecinin başladığını da söyledi.

Türkiye’nin İran’ın barışçıl amaçlı nükleer kullanımını desteklediğini de sözlerine ekleyen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, “ancak İran uluslararası toplumu bu konuda ikna etmelidir” dedi. Gül nükleer silahların yayılmasını ciddi bir tehdit olarak gördüklerini de belirtti.

Abdullah Gül konuşmasına Suriye ve İsrail-Filistin deki gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek devam etti.

Bu arada, geçtiğimiz hafta Hakkari-Şemdinli’de meydana gelen olayların araştırılması için Ankara’da siyasi partiler önergelerini Meclis’e sunmaya devam ediyor. Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Anavatan Partisi olayların araştırılması için Meclis’e ayrı ayrı önergeler verdi. Başbakan Erdoğan da olayların ardından soruşturma sözü vermişti.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde geçen hafta eski PKK üyesi olduğu bildirilen bir kişiye ait kitapçıya bombalı saldırı düzenlenmiş, olayda bir kişi ölmüştü. Olayın ardından bombayı kitapçıya attığı öne sürülen bir kişinin sığındığı otomobil halk tarafından durdurulmuş ve içindeki üç kişi tartaklanarak polise teslim edilmişti. Zanlılar emniyetten olduklarını iddia etmişti. Bu üç kişinin serbest bırakıldığı iddiası üzerine ise, Şemdinliler sokaklara dökülmüştü. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

XS
SM
MD
LG