Erişilebilirlik

10 Kasım 2005: Ahmet Çelebi'nin ABD Ziyaretine Tepkilere Yer Veriliyor


New York Times, geçmişte Amerikan istihbaratına verdiği yanlış bilgiler ve İran için çalıştığı iddialarıyla sık sık gündeme gelen Irak başbakan yardımcısı Ahmet Çelebi’nin Amerikalı üst düzey yetkililer tarafından kabul edilmesini eleştiriyor. Çelebi’yi bir siyasi fırsatçı olarak tanımlayan gazete, tam da Irak parlamento seçimleri öncesine denk gelen bu görüşmelerin, Bush yönetiminin Çelebi’ye destek vermesi anlamına geldiğini belirtiyor:

"Çelebi, yıllardır çift taraflı çalışmasıyla ve verdiği istihbarat bilgilerinin güvenilmezliğiyle tanınıyor. Dışişleri Bakanlığı ve Merkezi Haberalma Örgütü’nün Irak’ı iyi bilen uzmanları uzun bir süredir Çelebi’ye güvenmiyor. Ancak Bush yönetiminin Irak’ın işgalini planladığı dönemde Çelebi, Savunma Bakanlığı ve Beyaz Saray’daki savaş yanlısı yetkililere duymak istediklerini söyleyerek onların gözdesi haline geldi. Yönetimin hala Çelebi’ye böylesine üst düzey bir ağırlama yaparak ödüllendirmek istemesi bir tehlike işaretidir."

Boston Globe
ise Demokrat Partinin zaferiyle sonuçlanan ara seçimleri Amerikan siyasi yaşamında yeniden iki partili hayata dönüş olarak değerlendiriyor. Seçim sonuçlarının Cumhuriyetçi Partideki sıkıntıları artıracağı görüşüne yer veren gazete, bu sonuçların gelecek yıl yapılacak Kongre seçimlerine de yansıyacağı yorumunda bulunuyor:

"Virginia ve New Jersey’deki valilik seçimlerinde Demokrat Partili adayların kazandığı başarı, Washington’un yeniden sağlıklı bir dengeye kavuşarak iki partili bir şehir haline gelmesi umudunu artırıyor. Elbette ki Demokrat Partinin gelecek yıl Temsilciler Meclisinde çoğunluğu ele geçirmesi için daha fazla çalışması gerekiyor. Demokratların Senatoda çoğunluğu kazanması ise daha zor görünüyor. Ancak her şeye rağmen, Salı günkü seçimler Cumhuriyetçi Partinin yaşadığı sorunları daha da derinleştirdi."

Azerbaycan’da yapılan parlamento seçimlerine yolsuzluk karıştığı iddialarını değerlendiren Washington Times, bu ülkeye gösterilecek tepkinin iyi hesaplanması gerektiğini savunuyor. Azerbaycan’la daha önce halk ayaklanmalarına sahne olan Gürcistan ve Ukrayna arasında ciddi farklılıklar bulunduğuna dikkat çeken gazete, benzer bir ayaklanmanın Azerbaycan’da kargaşaya yol açabileceği uyarısında bulunuyor:

"Azerbaycan yönetimi yolsuzluk iddiaları karşısında son derece akıllı bir politika izledi. Aliyev, sekiz seçim bölgesinde kurallara aykırı davranıldığını kabul etti. Aliyev’in danışmanı Elin Süleymanov şikayetlerin ciddi biçimde inceleneceğini ve kurallara aykırı davrananların cezalandırılacağını açıkladı. Muhalefetin ve Avrupa ülkelerinin bu önlemleri kabul edip etmeyeceğini görmek gerekiyor. Eğer etmezlerse, Dışişleri Bakanlığı zor bir tercihte bulunmak durumunda kalacak. Alacağı karar, bölgedeki diğer otoriter yönetimler tarafından da yakından izlenecek."

USA Today, petrol şirketlerinin elde ettiği aşırı karlar nedeniyle önde gelen firmaların yöneticilerinin Senatoda sorgulanmasını eleştiriyor. Sorgulamayı daha çok seçmenleri tatmin etmeye yönelik bir girişim olarak yorumlayan gazete, yaşanan sorunların çözümü için esas olarak enerji politikasının değiştirilmesi gerektiğini savunuyor:

"Mevcut durumda, insanların petrole bağımlılığını azaltacak yaratıcı enerji politikalarının geliştirilmesi gerekiyor. Petrol şirketlerinin yöneticileri birer aziz sayılmaz ama onlardan ürettikleri ürünleri tüketmemeleri için insanları ikna etmesini beklemek de çok fazla olur."
XS
SM
MD
LG