Erişilebilirlik

Azerbaycan Seçim Sonuçları İki Bölgede İptal Edildi


Azerbaycan'da seçim kurulu iki bölgede sonuçları iptal ederken bir bölgede de oyların yeniden sayımını istedi.

Uluslararası gözlemciler, Pazar günkü seçimlerin uluslararası standartlara uygun yapılmadığını ileri sürüyor. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT, seçim öncesi toplanma özgürlüğünün kısıtlandığı ve oy sayımının adil olmadığı görüşünde.

Hükümet ise, usulsüzlükler olduğunu ancak bunların seçiminin sonucunu değiştirecek ölçüde olmadığını savunuyor.

Seçimde, Meclisteki 125 sandalyeden en az 63’ünü Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in lideri olduğu Yeni Azerbeycan Partisi’nin kazandığı açıklandı.

Seçimlere 116 İtiraz Başvurusu

Azerbaycan Yüksek Seçim kurulu Başkanı Masakhin Panakhov, 125 seçim bölgesinden sadece 10’unda oy sonuçlarının kuşkulu olduğunu ve resmen 116 itiraz başvurusu yapıldığını açıkladı.

Kurul başkanı, bazı yetkililerin Pazar günü yapılan parlamento seçimlerinde bir ölçüde hile yapıldığını kabul ettiklerini de söyledi. Devlet Başkanı İlham Aliyev ise, seçimin Azerbaycan halkının iradesini yansıttığını savunuyor. Ancak bütün yetkililer, hata ve usulsüzlüklerin genel seçim sonucunu etkileyecek kadar büyük olmadığı görüşünde birleşiyor.

İlk sonuçlara göre Aliyev’in lideri olduğu Yeni Azerbaycan Partisi 125 üyeli parlamentoda 63 sandalye kazandı. Seçim Kurulu Başkanı Panakhov, bazı sonuçların geçersiz sayılması gibi yanlışlıkları düzeltici adımlar atılacağını bildirdi. Ancak bağımsız Turan Haber Ajansında görevli siyasi gözlemci Hasan Guliyev, bu adımların muhalefet tarafından yeterli görülmeyeceği görüşünde. Guliyev’e göre, muhalefet, 2003 yılında İlham Aliyev’in kazandığı başkanlık seçiminde geniş çapta usulsüzlük yapıldığında Batının bunu görmezden geldiğine ve aldatıldığına inanıyor. Guliyev, bu nedenle muhalefetin, bu kez Batı desteklemese bile, geri adım atmayacağını, gerekirse tek başına seçime itiraz edeceğini söylüyor.

Guliyev, muhalefeti, Gürcistan ve Ukrayna’daki barışçı rejim değişikliliklerini örnek alıp turuncu bayraklarla kitle gösterileri düzenlemeye kalkışmaması konusunda da uyarıyor. Guliyev, eğer dış destek olmazsa, turuncu bayrakların Azerbaycan’da kolayca İslam ve komşu İran’ın sembolü olan yeşil bayrağa dönüşebileceğini söylüyor.

Bağımsız Batılı seçim gözlemcileri, dün oy verme işlemini antidemokratik ilan ederek muhalefetin görüşünü destekleme yolunda önemli bir attı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Adam Ereli de, Washington’un Azerbaycan hükümetinden hile ve usulsüzlük iddiaları konusunda hemen soruşturma açmasını istediğini açıkladı. Sözcü, bunun, seçimin sonucunun demokratik standartlara uyması ve halk tarafından kabul edilmesi için gerekli olduğunu vurguladı.

Yeni Azerbaycan parlamentosunda sadece altı sandalye kazanabilen Özgürlük Partisi ise seçim sonucunun tümüyle geçersiz sayılması çağrısında bulundu. Muhalefet partisi, yarın özgürlük ve demokrasi adına büyük bir gösteri düzenlemeyi planladığını açıkladı.


Adını açıklamaktan korkan emekli bir Azeri, yarın Bakü’nün Zafer alanında düzenlenecek gösteriye katılacağını söylüyor.

Artık eskisi gibi genç ve enerjik olmadığını belirten yaşlı Azeri yine de sokaklara çıkıp özgürce o kullanma hakkını savunmaya kararlı olduğunu vurguluyor.

XS
SM
MD
LG