Erişilebilirlik

Türkiye'ye Şükran Ödülü Verildi


Merkezi New York’ta bulunan Amerikan Sefarad Federasyonu ve Raoul Wallenberg Vakfı’ı ortaklaşa olarak, II. Dünya Savaşı sırasında Yahudiler yardım eden Türk diplomatlarının anısına Türkiye’ye şükran ödülü verdiler. Ödülü, Türkiye adına Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu kabul etti.

İkinci dünya savaşının en kasvetli günlerinde Avrupa’da bulunan yüzlerce Türk vatandaşı Yahudi’nin hayatlarını kurtaran Türk diplomatlarının isimlerini dünya henüz yeni yeni öğrenmeye başladı. İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkiler gelişmeye başladıkça konuya ilgi arttı.. Merkezi New York’ta bulunan Amerikan Seferad Federasyonu iki ülke arasındaki bu bağı güçlendirmek için Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu ile bir seri etkinlik düzenleme kararı aldı.

Bu çerçevede Amerikan Sefarad Federasyonu ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudileri kurtaranları bularak, ödüllendirmeyi hedefleyen diğer bir Yahudi kuruluşu olan Raoul Wallenberg Vakfı’ı ortaklaşa bu yıl Türk diplomatlarının anısına bir ödül verdiler.

Diplomasi tarihinin pek de bilinmeyen bir yönünün geç de olsa duyulmaya başlamasının Türkiye adına önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Loğoğlu, geçmişin hatrılanmasının İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkinin geliştirilmesi ve ilerletilmesi adına da yararlı olduğunu belirtti.

Törende Yahudilerin kurtarılmasına bir fiil katılmış, Berlin’den Varna’ya, Marsilya’dan Bükreş’e kadar, Avrupa’nın değişik yerlerinde görev yapan 20 Türk diplomatın adı tek tek okundu. Törene Marsilya’da görevliyken bir gece yarısı Yahudi asıllı Türk vatandaşlarının Naziler tarafından trenler bindirildiği haberinin gelmesi üzerine, koşarak olay yerine giden ve birşey yapamadığı için kendi de toplama kampı trenlerine binen Başkonsolos Necdet Kent’in oğlu Muhtar Kent de katıldı.

XS
SM
MD
LG