Erişilebilirlik

26 Ekim 2005: Barzani'nin Makalesi Washington Post'ta Yayınlandı


Washington Post, Başkan Bush tarafından Beyaz Saray’a davet edilen Iraklı Kürt lider Mesut Barzani’nin bir makalesine yer veriyor. Kürtlerin bağımsızlık değil güvenlik istediğini öne süren Barzani, aşırı taleplerde bulunmadıklarını, pragmatik ve ılımlı bir politika izlediklerini savunuyor. Barzani, Irak’ın bütünlüğünün korunması için tek yolun, çoğulcu ve demokratik bir federal yapıdan geçtiğini belirtiyor.

"Haklarımız olduğu kadar sorumluluklarımızın da olduğunun bilincindeyiz. Bizler yurtseveriz ama intiharı göze alan milliyetçiler değiliz. Bu ılımlı tavrımızla diyaloğu öne çıkarttık. Temmuz 2003’te hiçbir önkoşul öne sürmeden Irak Yönetim Konseyine katılarak, önemli bir rol oynadık. Ancak Kürdistan’ı yeniden Irak’a bağlamak gibi bir yükümlülüğümüz yok."

New York Times da Irak’ta 15 Ekim’de yapılan referandumun resmi sonuçlarına göre yeni anayasanın kabul edildiğini hatırlatıyor, ancak anayasanın ulusal birlik ve beraberliği sağlamaktan uzak olduğunu vurguluyor. Gazete, bu nedenle Aralık ayında yapılacak seçimlerin ardından anayasada kapsamlı bir değişikliğe gidilmesinin büyük önem taşıdığını vurguluyor.

"Iraklı siyasi liderler, ülkedeki anlaşmazlıkların bedelinin Amerikan kanıyla ödeneceği konusunda bir güvence beklememelidir. Eğer Washington bu konuda çok net bir mesaj verirse, Kürt liderler hiç kuşkusuz bunu ciddiye alacaktır. Şiilerin de böyle bir mesajı aynı ölçüde ciddiye alması gerekir. Sünniler ise, şiddeti reddederek siyasi sürece bağlı kalmalıdır."

Christian Science Monitor, 92 yaşında ölen medeni haklar savunucusu Rosa Parks’ın, ırk ayrımına karşı verdiği mücadeleyle Amerikan tarihini değiştiren isimlerden biri olduğunu yazıyor. Gazete, Parks’ın tutuklanmasına, işten atılmasına ve ölüm tehditleri almasına rağmen mücadelesini sürdürerek, bütün dünyada özgürlük ve eşitlik isteyenlerin sembolü haline geldiğini hatırlatıyor.

"Dünyanın, Parks gibi, özgürlük ve onurlarını korumak için, içinden gelen sesi dinleyen ve bunun gereğini yerine getiren insanlara ihtiyacı var. Ancak bu tür bireylerin de etraflarındaki benzer düşüncedeki insanların desteğine ihtiyacı var. Parks’ın yaşadıkları, bunun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor."

USA Today de, Rosa Parks’ın tarihi değiştiren isimlerden biri olduğunu vurguluyor ancak Parks’ın verdiği mücadelenin, Amerikan tarihinde kara bir leke olan ırkçılığı da hatırlattığını belirtiyor.

"Elinde silah olarak sadece cesareti, onuru ve kararlılığı bulunan ve kişisel hiçbir çıkar beklentisi olmayan bu kadın, yasalar eşitsizliği öngörse de, kendisine eşit davranılması için mücadele etti. Ve sonunda tarihi değiştirdi. Son 50 yılda özgürlükler, milyonlarca insanı kapsayacak biçimde genişledi. Bu başarının elde edilmesinde, bu sıradan kadının ve onun sıra dışı mücadelesinin büyük bir payı var."


XS
SM
MD
LG