Erişilebilirlik

İsrail'de İntihar Saldırısı: Beş Ölü


İsrail’in kıyı kasabası Hadera’da düzenlenen bombalı intihar saldırısında 5 kişi öldü, en az 30 kişi yaralandı.

İsrail radyosu, bir Filistinli intihar bombacısının kalabalık pazar yerinde bir dükkanın önünde kendisini havaya uçurduğunu bildirdi.

Saldırırın sorumluluğunu İslami Cihad örgütü üstlendi. Örgüt saldırının, önceki gün İsrail’in Batı Şeria’da bir liderlerini öldürmesine misilleme olarak düzenlendiğini açıkladı.

Filistinli militanlar Ağustos sonundan beri ilk kez İsrail hedeflerine yönelik saldırıda bulunuyor. Saldırıdan kısa bir süre önce Filistin lideri Mahmud Abbas, militanları İsrail’e saldırıları durdurmaları için uyarmış, bunların İsrail’e askeri operasyon gerekçesi verdiğini söylemişti.

Hadera'da Saldırı

Hadera açık pazarında bir sandviç büfesinin önünde meydana gelen saldırının sorumluluğunu İslami Cihad üstlendi.

Türkiye saatiyle 17 sularında meydana gelen patlama sonrasında kente giriş çıkışlar kapatıldı. Polis kent içinde başka saldırı düzenlenmesi ihtimaline karşı geniş çaplı bir arama operasyonu başlattı.

Saldırının sorumlulyuğunu üstlenen İslami Cihad gerekçe olarak bir kaç gün önce İsrail ordusunun örgütün üst düzey askeri sorumlularından Luay Sa'adi'yi öldürmesini gösterdi.

Saadi Israil ordusunun Tul Karim'de düzenlediği operasyonda ölü olarak ele geçirilmişti.

Hadera patlamasında yaralananlar civar hastanelere kaldırılırken İsrail kızılayı Magen David Adom televizyon ve internet aracılığıyla halkı kan bağışında bulunmaları için hastanelere çağırdı

İsrail radyosu yaralılardan 6sının durumunun ağır olduğunu duyurdu.

Bugün meydane gelen intihar saldırısı 28 Ağustos'dan bu yana yaşanan ilk saldırı. Son intihar saldırısı yine islami cihad tarafından beer sheva'da düzenlenmiş ve orada da 20 kişi yaralanmış ancak ölen olmamıştı.

Saldırı sonrasında Filistin yönetimi saldırıyı kınadı ve İsrail ile ateşkese zarar vermemesini umduğunu belirtti. Filistinli gruplar geçen Şubat ayında Şarm El şeyh'de yapılan ateşkes anlaşmasına buyuk ölçüde bağlı kalmışlardı. Gazze şeridinde örgütler ateşkese bağlılık gösterirken örgütlerin batı şeria kanatları intihar sladırıları düzenlemeye devam etti.

Gazze'den çekildikten sonra terör saldırılarına sıfır tolerans gösterileceğini defalarca yineleyen Sharon yönetimi bugünkü saldırıyla ilgili henüz bir açıklama yapmazken askeri kaynaklar intihar saldırısının cevapsız kalmayacağından emin.

XS
SM
MD
LG