Erişilebilirlik

Şam ve Halep'te Gösteriler


Birleşmiş Milletler'in, Lübnan eski başbakanı Refik Hariri suikastinde Suriyeli yetkililerin rol aldığını açıklaması, Suriye’de geniş çaplı protesto gösterilerine yol açtı. Şam ve Halep’te binlerce kişi sokaklara döküldü.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, raporu yarın görüşecek.

Suriye’ye yaptırım uygulanması konusunun görüşülmesi beklenen Güvenlik Konseyi toplantısına Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da katılacak.

Suriye raporun bulgularını reddetti, ve bunun Amerika’yla İsrail’in bir komplosu olduğunu öne sürdü. Suriye Devlet Başkanı Beşar el Assad, Konsey üyelerine bir mektupla görüşlerini bildirdi.

Şam ve Halep'te Gösteriler

Suriye bayrakları ve Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın resmini taşıyan on binlerce gösterici Şam’ın merkezinde toplandı. Kuzeydeki Halep kentinde düzenlenen gösterinin Şam’dakinden çok daha büyük çaplı olduğu öğrenildi.

Göstericiler, ‘Kanımızla, canımızla seni destekliyoruz Beşar’ şeklinde sloganlar atarak, Arapça ve İngilizce yazılı pankartlarla Birleşmiş Milletler raporunu kınadı.

Şubat ayında Refik Hariri’ye düzenlenen suikast hakkında hazırlanan Birleşmiş Milletler raporu, yarın Güvenlik Konseyi’nde ele alınacak. Hükümet destekli protesto gösterileri de, halkın, Şam hükümetine verdiği desteği ortaya koymayı amaçlıyor.

Raporu hazırlayan Alman savcı Detlev Mehlis’e göre, suikastın düzenlenmesine Suriyeli ve Lübnanlı istihbarat servislerinin de parmağı var. Raporda, Beşar Esad’ın, askeri istihbaratın başkanı olan kayınbiraderi gibi üst düzey Suriyeli yetkililerin de suikastle bağlantılı olduğu vurgulanıyor.

Suriyeli yetkililer suçlamaları reddediyor ve Amerika ile İsrail’in, Suriye’yi kötülemeye çalıştığını savunuyor.

Amerika ve İngiltere’nin Birleşmiş Milletler büyükelçilerinin, Güvenlik Konseyi’nde yarın yapılacak görüşmede Suriye’ye sert yaptırımlar konmasında ısrar etmesi bekleniyor.

Fransa ise yaptırımlar konusunda karar vermeden önce soruşturmanın tamamlanmasını bekleyeceğini açıkladı. Soruşturmanın süresi Kasım sonunda doluyor.

Amerika ve İngiltere’yle birlikte bazı ülkeler Şam hükümetinin cezalandırılması gerektiği görüşünde. Suriye’ye karşı yaptırımlar uygulanması komşu ülkeleri nasıl etkiler?

Mehmet İlhan, bu soruyu, Çanakkale’deki Ortadoğu Araştırmaları Merkezi Başkanı ve 18 Mart Üniversitesi öğretim üyesi Doktor Sedat Laçiner’e sordu. Söyleşiye Real Audio bağlantısı üzerinden ulaşabilirsiniz.

XS
SM
MD
LG