Erişilebilirlik

Başkan Bush'tan İftar Yemeği


Başkan Bush, Amerikalı Müslüman toplumun temsilcileriyle Müslüman ülkelerin büyükelçilerine Beyaz Saray'da iftar yemeği verdi. Yemeğe katılanlar arasında Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu da bulunuyordu.

Beyaz Saray’da iftar yemeği artık gelenek haline gelmiş durumda. Yemeğe, Amerika’daki Müslümanların liderleriyle birlikte, Müslüman ülkelerin büyükelçileri ve büyük Müslüman nüfusa sahip ülkelerin diplomatik temsilcileri de davet ediliyor.

Bush, yaptığı kısa konuşmada, Beyaz Saray'da iftar yemeği düzenlemenin kendisi için onur kaynağı olduğunu söyledi ve yerli ve yabancı konukların milyonlarca Müslüman’ı temsil ettiğine dikkati çekti.

Amerika’daki Müslümanlara “Amerikalı” demekten gurur duyduğunu belirten Başkan Bush, yabancı konuklara da, aynı şekilde, Amerika’nın dost ve müttefiki demekten gurur duyduğunu söyledi.

Başkan konuşmasında, Müslümanlığın inanca ve aile bağlarına önem veren bir din olduğunu vurguladı; masum insanların hayatlarına kastedenlerin, İslamiyet'ten farklı, çok saldırgan bir ideolojinin takipçileri olduğunu belirtti. İslam dünyasının önde gelen dini liderlerinin bir süre önce, Allah'ın adını kullanarak diğer insanlara kötülük yapanları kınadığını hatırlatan Başkan Bush, "Sorumluluk sahibi bütün Müslüman liderlerin, İslam dinini siyasi amaçla kullanan ve asil dininize leke süren bir ideolojiyi reddetme zamanının geldiğine inanıyorum," dedi.

Bush, Amerika'da ve dünyada ayrımcılığa yer olmadığını, dini hoşgörünün şart olduğunu belirtirken, "Bu akşam burada bulunan hepimiz Amerika'nın, herkesin bağlı olduğu inancın gereklerini serbestçe yerine getirebildiği hoşgörülü bir ülke olarak kalması gerektiğine inanıyoruz," diye konuştu.

Başkan Bush, Beyaz Saray'da beşinci kez iftar yemeği düzenledi. Bu iftarların ilki 11 Eylül 2001 terör saldırılarından sonra düzenlenmişti.

XS
SM
MD
LG