Erişilebilirlik

Talat Washington'a Geliyor


Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat 28 Ekim tarihinde Amerika’ya gidiyor. Bu sabah Amerika Dışişleri Bakanlığı Güney Avrupa İşleri Daire Başkan Yardımcısı Douglas Silliman’la görüşen Talat’a, Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın davet mektubu iletildi.

Talat, Washington’da Dışişleri Bakanı Rice’la görüşecek ve Kıbrıs konusundaki son gelişmelerle ilgili Türk tarafının görüşlerini aktaracak. Talat ayrıca, Kıbrıs Türk tarafına yönelik izolasyonların kaldırılması için Amerika’nın desteğini isteyecek. Mehmet Ali Talat’ın New York’da Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’la da görüşebileceği belirtiliyor. Talat’ın Amerika ziyaretinin, adada çözüm çalışmalarını yeniden başlatabileceği yorumları yapılıyor.

Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Tasos Papadopulos ise, Amerika’nın Talat’ı davet etmesini sert bir dille eleştirmiş ve bu tür gelişmelerin Kıbrıs’ın yeniden birleşmesine uygun ortam yaratmayacağını, Kıbrıs Türk tarafının ayrılıkçı meyillerini büyütüceğini iddia etmişti.

Gül Finlandiya'ya Gitti

Bu arada, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül bu sabah resmi bir ziyaret için Finlandiya’ya gidişinden önce Esenboğa havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Abdullah Gül, Irak’ta yeni anayasa için yapılan referandumuna ilişkin bir soru üzerine, Türkiye’nin Irak’ta bir çıkış yolu olarak her zaman siyasi süreci desteklediğini söyledi ve bu açıdan referandumun yapılmasını yeni bir aşama ve başarı olarak gördüklerini ifade etti. Gül, referandum sonuçlarının henüz kesinleşmediğini de hatırlattı ve kısa süre içinde tablonun ortaya çıkacağını düşündüklerini belirtti.

Ancak Dışişleri Bakanı Gül, referandum metninde Türkiye’nin Irak’la ilgili kaygılarını artırıcı birçok madde olduğunu da sözlerine ekledi. Bu yöndeki görüşlerin her zaman dile getirildiğini belirten Abdullah Gül, kararın Irak halkı tarafından verileceğini ifade etti.

Irak’ta siyasi sürecin devam edeceğini, Aralık ayında seçimlerin yapılacağını ve yeni bir Meclis’in oluşturulacağını hatırlatan Gül, oluşacak Meclis’in ya çıkarılacak tehlikeli karar ve kanunları daha tehlikeli hale getirilebileceğini, ya da tehlikeleri ortadan kaldıracak kararlar alınabileceğini söyledi. Gül, “Bunlar siyasi süreç içinde netlik kazanacak” şeklinde konuştu.

Irak’ın geleceğini Irak halkının belirlemesi gerektiğini sıklıkla dile getiren Ankara’nın Kerkük’ün ve Türkmenlerin geleceğiyle ilgili kaygıları bulunuyor.

XS
SM
MD
LG